Cea de-a cincea ediție a campaniei umanitare „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, în județul Caraș-Severin

14 November 2022 Off By Herea Darius
Cea de-a cincea ediție a campaniei umanitare „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, în județul Caraș-Severin

În perioada 15 noiembrie – 15 decembrie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, alături de Episcopia Caransebeșului, organizează de-a cea cincea ediție a campaniei umanitare „Ghetuțele lui Moș Nicolae”.

Și în acest an, una dintre cele mai îndrăgite activități, din preajma sărbătorilor de iarnă, ale organizației de tineret reprezentative ale Eparhiei Banatului de Munte, va fi organizată atât la nivelul Municipiului Reșița, cât și la nivelul întregului județ Caraș-Severin. Astfel, din dorința de a continua îndeplinirea obiectivului asumat dintru începutul acestui proiect caritabil – acela de a ajunge la cât mai mulți copii și tineri proveniți din medii și familii defavorizate, cu situații financiare precare – ATOR Banatul de Munte îi invită și în acest an pe toți binefăcătorii acestei campanii să se alăture în acest demers, care constituie unul dintre cele mai mari proiecte caritabile din județul nostru. 

Important de menționat este faptul că, în acest an, în cadrul campaniei umanitare „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte va organiza un spectacol caritabil de colinde, în data de 6 decembrie 2022, la Cinematograful „Dacia” din Reșița, în parteneriat cu Primăria Reșița și cu Centrul Județean pentru Promovarea și Conservarea Culturii Tradiționale, spectacol pe scena căruia vor urca artiști de muzică populară, precum și grupuri corale, dar și de tineri și copii, în scopul de a atrage cât mai mulți oameni care îndrăgesc această campanie și rezonează cu scopul nobil al acesteia – cel de a strânge fonduri pentru achiziționarea cât mai multor perechi noi de ghetuțe.

La nivelul Municipiului Reșița, organizația de tineret își propune să ofere un număr de minim 300 perechi de ghetuțe, unui număr de cel puțin 300 beneficiari, pentru atingerea acestui target estimându-se un fond necesar de aproximativ 45.000 lei (150 lei/copil), din această sumă putând fi achiziționate câte o pereche de ghetuțe, șosete și dulciuri pentru fiecare copil sau tânăr beneficiar. Pe lângă acest obiectiv, propus pentru municipiul de pe Bârzava, implicate în proiect vor fi toate filialele ATOR Banatul de Munte, din județ, precum și rețeaua de centre catehetice și de tineret, dar și parohiile de pe cuprinsul eparhiei, voluntarii implementând acțiunea caritabilă la nivelul zonelor din care ei provin, în scopul beneficierii cât mai multor copii și tineri defavorizați, de foloasele acestei campanii.

Totodată, la această ediție a campaniei umanitare s-au alăturat, în calitate de parteneri, Clubul Rotary din Reșița, precum și Colegiul Național „Mircea Eliade” din Reșița, instituție de învățământ care pune la dispoziție tineri voluntari activi în bunul demers al acțiunii caritabile și al tuturor activităților ce vor mai fi organizate, de-a lungul celor patru săptămâni de campanie, în cadrul ei.

Cei care doresc să sprijine acest proiect, prin donații sau sponsorizări în cadrul campaniei, au posibilitatea să se adreseze fie voluntarilor ATOR Banatul de Munte, fie preoților parohi, în funcție de zonele din care provin, și să contribuie la achiziționarea unor perechi noi de ghetuțe, prin donații în bani, achitând contravaloarea unei perechi noi de ghete (150 lei) direct responsabililor și voluntarilor campaniei din Reșița și din județ, fie prin viramente în contul bancar al asociației (pentru zona Reșiței) – IBAN: RO11BTRLRONCRT0603570901, Banca Transilvania, „ATOR Banatul de Munte”, cu specificația „Ghetuțele lui Moș Nicolae”. 

Pentru mai multe detalii cu privire la campania umanitară „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, puteți contacta persoanele desemnate pentru acest proiect – Anamaria Iovu (0770.893.540) și Anita Radics (0726.561.449).