Părintele Cătălin Primejdie s-a mutat la Domnul

14 January 2023 Off By Herea Darius
Părintele Cătălin Primejdie s-a mutat la Domnul

Părintele Cătălin Primejdie de la Parohia Prigor din Protopopiatul Băile Herculane s-a mutat în veșnicie sâmbătă, 14 ianuarie, la vârsta de 55 ani. S-a născut la data de 26 iulie 1967 în localitatea Salcia din județul Teleorman. După absolvirea școlii primare în localitatea natală urmează gimnaziul la Turnu Măgurele. În perioada 1986-1991 urmează cursurile Seminarului Teologic Ortodox de la București, iar facultatea o urmează la Pitești. Se căsătorește cu Elisabeta Maria iar căsătoria le este încununată cu un fiu, Erasmus Robert.

A fost numit preot în anul 1991 la Parohia Tudor Vadimirescu din județul Teleorman iar în anul 1998 se transferă la Parohia Prigor din Banatul de Munte unde a desfășurat o frumoasă și rodnică activitate preoțească. Trupul neînsuflețit este depus la casa personală din Pecinișca iar mâine după săvârșirea Sfintei Liturghii va fi depus în Biserica „Adormirea Sfântului Apostol şi Evanghelist Ioan” din Prigor, unde va rămâne până luni după-amiază. Luni, 16 ianuarie, în jurul orei 11, după săvârșirea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, va săvârși o slujbă de pomenire în biserica parohială din Prigor. Marți, 17 ianuarie, începând cu ora 9 va fi oficiată Sfânta Liturghie iar la ora 12 va avea loc Slujba Înmormântării la biserica parohială din Pecinișca.

Bunul Dumnezeu să îl ierte şi să îl odihnească în Împărăţia Sa cea cerească împreună cu aleşii Săi!

Veşnica lui pomenire din neam în neam!