Săptămâna duhovnicească în Parohia Tincova

13 March 2023 Off By Herea Darius
Săptămâna duhovnicească în Parohia Tincova

În a doua săptămâna din Postul Mare, în Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din localitatea Tincova, Protopopiatul Caransebeș, urmând îndemnului liturgic „vremea este a sluji Domnului” au avut loc frumoasele seri de rugăciune, având invitați preoți din împrejurimi care la ceas de seară s-au rugat împreună cu credincioșii parohiei, iar la sfârșit au rostit cuvânt de zidire sufletească menit să întărească duhovnicește sufletele în această perioadă de post.

Luni seara, a fost prezent părintele Ianăș Ambruș de la Parohia Sacu, care a vorbit despre păcatul mândriei. Marți seară, oaspete a fost părintele Aron Bob de la Parohia Vârciorova care a îndemnat credincioșii să își adune comori în ceruri. Joi seară, în mijlocul credincioșilor a venit părintele Raul Vasile But de la Parohia Mâtnicu Mare, care a arătat importanță citirii Sfintei Scripturi în viața creștinului practicant. Vineri,  părintele Aurelian Jucu de la Parohia Zăgujeni, a arătat celor prezenți importanța perioadei Triodului, ca fiind timp de intensificare a rugăciunii. Săptămâna duhovnicească s-a încheiat duminică prin slujirea de către un sobor de șapte preoți a Tainei Sfântului Maslu.( Pr. Cristian Iova).