Prima întâlnire a voluntarilor cu TDIS 2023 a avut loc, în acest weekend,la Oravița și la Reșița

13 March 2023 Off By Herea Darius
Prima întâlnire a voluntarilor cu TDIS 2023 a avut loc, în acest weekend,la Oravița și la Reșița

Vineri, 10 martie, la Liceul Teoretic „General Dragalina” din Oravița a avut loc primul training al voluntarilor înscriși în programul educațional de tabere, organizat de Eparhia Caransebeșului, bine cunoscut drept „Tabăra din Inima Satului”, respectiv „Tabăra din Inima Familiei”. Aceeași activitate a avut loc și la Reșița, în data de 11 martie, găzduită de data aceasta la sediul Asociației Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte.

Ca urmare a înscrierii în programele TDIS și TDIF a unui număr de peste 130 de tineri din întreg județul Caraș-Severin, care doresc să devină voluntari în taberele de vară derulate de către Episcopia Caransebeșului, prin Departamentul de Tineret, zilele de 10 și 11 martie au fost dedicate reunirii acestor voluntari, la Oravița și la Reșița, în scopul familiarizării lor cu ceea ce înseamnă proiectul „Împreună pentru copiii noștri”, precum și cele două programe de tabere pe care le cuprinde.

La Oravița, cu sprijinul Liceului Teoretic „General Dragalina” și al Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din oraș, 62 de tineri din zona Văii Carașului, Moldova Nouă, Măureni, precum și o parte a voluntarilor din Reșița, au fost prezenți la această întâlnire pentru a face cunoștință, pe de-o parte, cu conceptul TDIS 2023, precum și cu cele șase ateliere de activitate pe care programa TDIS le însumează, iar pe de altă parte pentru a se înscrie la unul dintre aceste ateliere în cadrul cărora doresc să se specializeze, în perioada care urmează, până la începutul verii, pentru a putea susține, ulterior, activități cu și pentru copiii înscriși în taberele creștin-educaționale ale acestei veri.

În cea de-a doua zi de training, la Reșița, Casa ATOR BM a fost plină cu cei 70 de voluntari sosiți, de această dată, din Reșița, Caransebeș, Bocșa, Teregova, Valea Bistrei, precum și Valea Cernei, fiecare dintre aceștia fiind prezenți cu scopul de a lua un prim contact cu ceea ce TDIS presupune, în acest an, de a se cunoaște unii pe ceilalți, precum și de a-și exprima dorința cu privire la înscrierea și dezvoltarea lor pe un anumit atelier de activitate.

Prezenți la cele două traininguri au fost și membrii echipei de organizare a programelor „Tabăra din Inima Satului”, respectiv „Tabăra din Inima Familiei”, coordonate de către pr. Mihai Ciucur, inspector al Departamentului de Tineret, dar și membrii echipelor de formare ale celor șase ateliere TDIS – educație pentru viață, dezvoltare personală, comunicare și lucru în echipă, formare duhovnicească, jocuri și seri tematice, precum și cel de creații artistice. Coordonatorii și membrii echipelor de formare, astfel – formatori, formatori juniori, asistenți de formare și voluntari de formare – au prezentat în fața tuturor, într-un mod succint și atractiv, atelierele pe care le reprezintă, după care, în cadrul Târgului atelierelor, aceștia au avut posibilitatea să dialogheze mai pe larg cu toți voluntarii care treceau pe la mesele lor, căutând atelierul cel mai potrivit pentru ei, să răspundă la întrebările lor, dar și să îi înscrie, ulterior, în acesta.

„Numărul mare de tineri care s-au înscris în proiect cu dorința de a deveni voluntari și faptul că o mare parte dintre aceștia au participat în anii trecuți în calitate de beneficiari în taberele noastre, arată impactul deosebit pe care TDIS îl are la nivelul județului Caraș-Severin. Acest lucru este demonstrat și de faptul că, până în prezent, în perioada 2019-2022, în cele 45 de tabere desfășurate în 23 de comune și 3 orașe, au participat peste 1.700 de copii și tineri din întreg județul Caraș-Severin. Totuși, dincolo de cifre, avem convingerea că «Împreună pentru copiii noștri» este mai mult decât voluntariat, mai mult decât un program de tabere și mai mult chiar decât nucleele de tineri care au luat naștere în parohii, ca urmare a acestor tabere; este un deziderat transformat în viziune strategică la nivelul pastorației tinerilor din eparhia noastră și este modalitatea concretă prin care copiii și tinerii din Episcopia Caransebeșului îl întâlnesc pe Domnul Hristos în drumul vieții și al devenirii lor”, a mărturisit părintele Mihai Ciucur, coordonatorul proiectului „Împreună pentru copiii noștri” și al Departamentului de Tineret al Eparhiei Caransebeșului.

În perioada care urmează, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, formările voluntarilor TDIS 2023 vor continua pe grupe mici, fiecare atelier organizând sesiuni de pregătire a noilor membri înscriși în cadrul fiecărui atelier, în diferite zone din județ, în scopul pregătirii cât mai temeinice a celor peste 130 de tineri voluntari care, în vara acestui an, vor participa la un număr de 13 tabere, ce vor avea loc în perioada 29 iunie – 9 septembrie 2023, cele mai multe dintre ele fiind organizate în luna august a acestui an. Până când acest sezon de tabere va începe, tinerii voluntari vor avea posibilitatea să își exerseze și dezvolte abilitățile necesare, participând atât la întâlniri de formare teoretică, organizate de către fiecare atelier în parte, cât și la numeroase sesiuni de practică, ce vor avea lor în centrele catehetice și de tineret ale eparhiei, în perioada martie-iunie 2023.