Serbarea  „Ziua Mamei Creștine” la Grădinari

27 March 2023 Off By Herea Darius
Serbarea  „Ziua Mamei Creștine” la Grădinari

Vineri 24 martie, în Parohia Grădinari din Protopopiatul Moldova Nouă, cu o zi înainte de praznicul Bunei Vestiri, un grup de elevi ai clasei pregătitoare și a II-a de la Școala Gimnazială „Pavel Bordan” din Grădinari, au susținut serbarea dedicată mamelor creștine, care o au pe Maica Domnului ca pildă de viețuire și dragoste jertfelnică. Mesajul de prețuire și dragoste a fost transmis prin frumoasele si emoționantele cântece, poezii și rugăciuni, iar la final copiii au dăruit mamelor și bunicuțelor ca dar de suflet, o felicitare  realizată cu multă dragoste și dibăcie.      

Dumnezeu să-ţi dăruiască,

Scumpă mamă, mângâiere,

Mâna Lui să-ţi șteargă ochii de-orice lacrimi şi durere.

Să-ţi văd chipul totdeauna luminat de bucurie,

Cea mai fericită mamă, Doamne, mama mea să fie!

       Să o avem ca mamă pe Maica Domnului, e darul cel mai de preț pe care ni l-a oferit Dumnezeu. Să Îi mulțumim Maicii Domnului pentru dragostea de a ne numi fiii Ei! (Ghina Miroșu)