Întâlnirea lunară a Cercului pastoral-misionar Valea Timișului

25 April 2023 Off By Herea Darius
Întâlnirea lunară a Cercului pastoral-misionar Valea Timișului

Luni, 24 aprilie 2023, preoții Cercului pastoral-misionar Valea Timișului s-au întâlnit la Parohia Sadova Nouă. Întâlnirea a debutat cu săvârșirea ,,Acatistului Sfântului Mare Mucenic Gheorghe” de către preoții: Nicolae Lupulescu – Parohia  Sadova Veche, Simion  Bica și Ioan Smultea – Parohia Teregova.     

După momentul de rugăciune, părintele Ioan Smaia, de la Parohia Bucoșnița, a susținut referatul cu tema: ,,Forme ale pastorației și cinstirii persoanelor vârstnice în Sfânta Scriptură: Bătrânii, în calitate de sfătuitori ai comunității – Datina bătrânilor”  în care a pus accentul pe câteva versete biblice care fac referire la acest lucru, concluzionând că: ,,bătrânii, prin maturitatea lor duhovnicească, pot ajuta mult la păstrarea valorilor creștine în cultura noastră pentru armonia familiei și a societății”.

În încheiere părintele coordonator, a transmis preoților programul evenimentelor ce vor avea loc în luna mai în Episcopia noastră. (Pr. Nicolae Lupulescu)