Așezământul monahal-social  „Țara Almăjului” și-a sărbătorit hramul de primăvară

1 May 2023 Off By Herea Darius
Așezământul monahal-social  „Țara Almăjului” și-a sărbătorit hramul de primăvară

În a treia duminică după Paști, a Mironosițelor, Așezământul monahal-social „Țara Almăjului” și-a sărbătorit hramul de primăvară. Din încredințarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de către părintele consilier administrativ-bisericesc Alin Vasile Câmpean.

La finalul Sfintei Liturghii, delegatul Părintelui Episcop Lucian a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu ocazia zilei femeii creștine, statornicită anual în Duminica femeilor mironosițe. În continuare, părintele consilier le-a vorbit celor prezenți la Sfânta Liturghie despre rolul deosebit al femeii în familie, Biserică și societate, subliniind faptul că prin slujirea ei, femeia îndeplinește rolul de apostol în lumea creștină.

În cadrul Așezământului monahal-social „Țara Almăjului”, ființează din anul 2020, un Cămin pentru Persoane Vârstnice, actualmente cel mai mare de pe raza județului Caraș Severin și unul dintre cele mai importante centre sociale ale Episcopiei Caransebeșului. În cadrul acestui Centru rezidențial, sunt îngrijite persoane vârstnice, bolnave, majoritatea fiind cazuri sociale.