Comunicat de presă cu privire la organizarea Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte 18-20 iulie, Reșița și Bocșa

11 July 2023 Off By Herea Darius
Comunicat de presă cu privire la organizarea Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte 18-20 iulie, Reșița și Bocșa

Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, Episcopia Caransebeșului și Primăria Municipiului Reșița organizează, în perioada 18-20 iulie, la Reșița și Bocșa, a doua ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte. Evenimentul continuă un proiect precedent, desfășurat sub aceeași identitate, la Reșița și Caransebeș, în luna iulie a anului 2017.

Ediția de anul acesta va reuni, în cele două orașe de pe Bârzava, un număr de 300 de tineri participanți, provenind atât din județul Caraș-Severin, cât și din alte zone ale țării, dar și de peste hotare. Aceștia sunt lideri ai organizațiilor de tineret partenere ATOR Banatul de Munte, pe care le vor reprezenta în cadrul programului. Evenimentul își propune să imerseze tinerii participanți în specificul duhovnicesc, cultural și istoric al Banatului de Munte și al orașului Reșița, și să le permită acestora să lege noi prietenii și punți de colaborare în vederea desfășurării de viitoare proiecte de tineret împreună.

Programul evenimentului va include o serie de activități și momente cu caracter educativ și cultural, dintre care amintim:

  • atelierele meșteșugărești, care vor aduce în fața participanților 10 meșteri populari din Banatul de Munte, pentru a promova specificul artei populare și a meșteșugului tradițional bănățean;
  • Procesiunea Tinereții, care se va desfășura pe traseul Parc Intim – Bd. Republicii – Catedrala Ortodoxă „Schimbarea la Față” din Govândari;
  • concert artistic, cu dublu caracter, incluzând muzică populară și muzică contemporană, în cadrul căruia pe scenă vor fi invitați artiști locali din Banatul de Munte;
  • conferință pentru tineri, susținută de PS Benedict Bistrițeanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului;
  • treasure hunt urban, punând în scenă un concept inovativ de descoperire și imersare comunitară (vânătoare de comori), prin intermediul căruia tinerii participanți vor putea lua contact direct cu specificul comunității reșițene;
  • foc de tabără comunitar la Stema UCM Reșița și seară de folk, având ca invitat special pe artistul reșițean Cristi Buică;
  • Sfânta Liturghie Arhierească, în ziua de 20 iulie, cu prilejul prăznuirii Sf. Pr. Ilie Tesviteanul, oficiată de PS Lucian, Episcopul Caransebeșului, la Mănăstirea „Sf. Ilie de la Izvor”, Vasiova.

Evenimentul va debuta marți, pe 18 iulie, de la ora 10:00, prin Festivitatea de Deschidere a ITO Banatul de Munte, care va avea loc în Parcul Tricolorului, prilej cu care PS Lucian, Episcopul Caransebeșului, va poposi în mijlocul tinerilor participanți. Încheierea evenimentului va avea loc joi, 20 iulie, de la ora 15:00, la Mănăstirea „Sf. Ilie de la Izvor” Vasiova. Programul general al evenimentului poate fi consultat în încheierea prezentului comunicat de presă.

Evenimentul se desfășoară în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin, Primăria Bocșa și Asociația ”Centrul de Tineret Moniom”, bucurându-se de sprijinul Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin, Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin și Inspectoratului pentru Situații de Urgență Semenic.

Pentru a asigura o diseminare cât mai bună a informațiilor despre eveniment, vă invităm luni, 17 iulie 2023, la conferința de lansare a evenimentului, care va avea loc la sediul ATOR Banatul de Munte (str. Paul Iorgovici, nr. 56, Reșița), începând cu ora 12:00.

Vă așteptăm cu drag!

ANEXA 1 – Programul general al Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte,
ediția 2023

Luni, 17 iulie 2023
17:00 – 20:00 – Sosirea participanților din afara Reșiței la unitățile de cazare
20:00 – Cina pentru toți participanții;

Marți, 18 iulie 2023
*** 10:00 – 13:00 – Festivitatea de deschidere a #ITOBM2023 (PS Lucian) – Parcul Tricolorului
13:00 – 14:00 – Masa de prânz (cantine/locurile de cazare)
14:00 – 15:00 – Program de odihnă
*** 15:00 – 18:00 – Ateliere meșteșugărești pentru participanți – Parcul Intim
*** 18:00 – 18:30 – „Procesiunea tinereții”, pe traseul Parcul Intim – Parcul Tricolorului (pe Bd. Republicii)
19:00 – 20:00 – Rugăciunile de seară și cina – zona Catedrala Govândari și Parcul Tricolorului
*** 20:00 – 22:00 – Concert susținut de artiști locali din Banatul de Munte – Parcul Tricolorului


Miercuri, 19 iulie 2023

8:30 – Micul dejun la unitățile de cazare
9:30 – Rugăciunile de dimineață – bisericile din Govândari
*** 10:30 – 13:00 – Conferință pentru tineri susținută de PS Benedict Bistrițeanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului – Parcul Tricolorului
13:00 – 14:00 – Prânzul (cantine/locurile de cazare)
14:00 – 15:00 – Program de odihnă
15:00 – 18:00 – Vânătoare de comori urbane în municipiul Reșița
18:00 – 20:00 – Rugăciunile de seară (bisericile din zona central a Reșiței). Cina (catering). Deplasarea spre Stema UCM Reșița
*** 20:00 – 22:00 – Foc de tabără la Stema UCM Reșița (program de muzică folk) – Poiana Golului

Joi, 20 iulie 2023
9:00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească – Mănăstirea Bocșa-Vasiova
13:00 – Masa de prânz – Bocșa
15:00 – Festivitatea de înceheiere a ITO BM 2023 – Bocșa
Evenimentele însemnate cu *** reprezintă adunări cu caracter public.