Donare de sânge la Moldova Nouă

5 October 2023 Off By Herea Darius
Donare de sânge la Moldova Nouă

Donarea de sânge reprezintă un gest altruist și vital, având un impact semnificativ asupra vieților celor aflați în nevoie. Cu toate acestea, în ciuda importanței sale, mulți oameni încă nu înțeleg pe deplin impactul pozitiv pe care îl poate avea donarea de sânge în comunitatea noastră, de aceea, miercuri 4 octombrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului și prin colaborarea dintre Protopopiatul Moldova Nouă, parohiile din orașul Moldova Nouă și Centrul de Transfuzie Sanguină Reșița, s-a desfășurat o nouă campanie de donare de sânge la Spitalul Orășenesc din Moldova Nouă.

Acțiunea deja obișnuită a atras mulți credincioși care au răspuns afirmativ la chemarea preoților, fapt ce nu face decăt să ne motiveze în astfel de acțiuni, care au ca unic scop ajutorarea aproapelui. Este minunat să vezi oameni care empatizeaza cu nevoile celorlalți, fără  a aștepta nimic la schimb.

Foarte mulți credincioși s-au prezentat încă de la primele ore pentru a putea dărui puțin din viața lor și altora. Peste 30 de persoane  s-au prezentat iar 22 au reușit să doneze, mulți dintre ei oferind și bonurile de masă primite de la Centrul de Transfuzie, Cantinei Sociale din Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Moldova Nouă

Fiecare donare de sânge poate salva până la trei vieți. Aceasta poate face diferența între viață și moarte pentru persoanele care suferă de boli grave, accidente sau complicații medicale. Donarea de sânge este esențială pentru intervențiile chirurgicale complexe, tratamentul cancerului, transplanturile de organe și alte proceduri medicale critice.

Majoritatea oamenilor sănătoși, cu vârste cuprinse între 18 și 65 de ani, pot dona sânge. Este important să fie într-o stare bună de sănătate și să respecte criteriile stabilite de centrele de transfuzie. Donarea de sânge este un proces sigur și steril, iar echipamentele folosite sunt de unică folosință, astfel încât donatorii să nu se expună la niciun risc.

Procesul de donare de sânge este simplu și rapid. Donatorii sunt supuși unui scurt interviu medical și unui control al sănătății pentru a se asigura că sunt eligibili pentru donare. Apoi, o mică cantitate de sânge este colectată într-o pungă sterilă. Întregul proces durează în jur de 10-15 minute și donatorii primesc îngrijiri și odihnă după donare.

Donarea de sânge este un act de generozitate și compasiune care poate face o diferență imensă în viețile celorlalți. Este un mod simplu și eficient de a salva vieți și de a face lumea un loc mai bun pentru toți. Prin donarea de sânge, poți deveni un erou anonim, care salvează vieți și aduce speranță în inimile celor care se confruntă cu momente dificile. Așadar, nu ezita să te implici și să devii parte din acest lanț uman de solidaritate și bunătate. (Pr. Gheorghiță Băloi)