Misiunea cu tinerii – în dezbatere la Centrul Eparhial din Caransebeș

23 October 2023 Off By Herea Darius
Misiunea cu tinerii – în dezbatere la Centrul Eparhial din Caransebeș

O delegație a Asociației Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte s-a reunit vineri 20 octombrie, sub îndrumarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la Centrul Eparhial din Caransebeș în cadrul unei ședințe de lucru care a vizat principalele proiecte misionare destinatae copiilor și tinerilor de la nivelul eparhiei.

Este vorba de o întâlnire de lucru tradițională deja, pe care ierarhul o are cu tinerii atoriști de două ori pe an și în cadrul căreia se trec în revistă proiectele derulate de la ultima ședință și se planifică, sub atenta îndrumare a chiriarhului, următoarele activități și programe catehetice și misionare derulate de către asociație, în cadrul Departamentului de Tineret al eparhiei.

Astfel, în debutul întâlnirii, Anita Radics, președintele ATOR Banatul de Munte, a prezentat un succint rezumat al activităților desfășurate pe parcursul acestui an, precum și situația actuală privind activitatea din filiale și membrii asociației. În acest context, a fost evidențiat numărul tot mai mare de tineri care doresc să se alăture asociației (în prezent, ATOR Banatul de Munte numără peste 150 de membri), precum și activitatea deosebită care se desfășoară la nivelul filialei ATOR Valea Bistrei.

În continuare, au fost prezentate cele dou proiecte cu finanțare europeană pe care asociația le are deja în curs de implementare, respectiv: proiectul „Tineri voluntari pentru comunitate, coordonat de către Anita Radics la Centrul de Tineret „Sfântul Ilie” din Municipiul Reșița, care a debutat deja cu o prima activitate pentru tinerii din oraș și care se va desfășura până în luna mai 2024, precum și proiectul YOU(th) for Youth , coordonat de către George Lăpădat, care se va desfășura sub forma unui schimb de tineri România – Serbia, în perioada 31 octombrie – 8 noiembrie în localitatea Brebu.

În ceea ce privește activitățile pe care tinerii atoriști și le propun până la sfârșitul acestui an, pe baza propunerilor tinerilor și în urma discuțiilor purtate cu ierarhul, au fost luate mai multe decizii, printre care: organizarea și în acest an a campaniei „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, în perioada 15 noiembrie – 15 decembrie 2023, o nouă campanie de donare de sânge „Împreună dăruim viață” la Reșița, în perioada 23-24 noiembrie, precum și organizarea un spectacol de colinde în scop caritabil, care va avea loc la Reșița în data de 9 decembrie.De asemenea, în perioada 13-14 noiembrie, asociația este parteneră în organizarea proiecțiilor filmului „Unde ești, Adame?”, la Reșița și Caransebeș, iar în data de 27 noiembrie, la Casa ATOR din Reșița va avea loc o seară duhovnicească, în cadrul căreia Preasfințitul Lucian se va afla în mijlocul tinerilor. Totodată, în perioada din apropierea Praznicului Nașterii Domnului, vor avea loc mai multe reprezentații corale și slujiri misionare, în cadrul cărora corul ATOR Banatul de Munte,alături de alte coruri de copii și tineri din eparhie vor duce vestea Nașterii Domnului în satele și orașele din Caraș-Severin. 

Pentru anul 2024, au fost, de asemenea, stabilite principalele proiecte pe care tinerii, sub îndrumarea ierarhului, le vor desfășura în Banatul de Munte. Dintre acestea, amintim, în ordine cronologică, pe cele mai importante: organizarea Galei TDIS în a doua jumătate a lunii ianuarie 2024, continuarea programului de slujire a Paraclisului Maicii Domnului în parohiile misionare din eparhie, continuarea programului de tabere TDIS și TDIF, organizarea unui pelerinaj pentru tineri în Maramureș și Bucovina în vara anului viitor, precum și organizarea Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, ediția a III-a, în jurul datei de 1 septembrie 2024.

Este o tradiție ca la început de an nou și la început de an bisericesc ierarhul să primească delegația de tineri de la ATOR Banatul de Munte și, împreună, să formuleze concluziile proiectelor desfășurate dar, mai ales, să construiască strategiile de lucru pentru perioada următoare în ceea ce privește activițile catehetice, misionare și educative derulate le nivel eparhial. Ierarhul nostru privește cu încredere și optimism misiunea ATOR Banatul de Munte în Episcopia Caransebeșului și o sprijină nemijlocit, atât prin aceste consfătuiri periodice, cât și prin îndrumare și purtare de grijă permanentăiar tinerii se simt motivați și încurajați în lucrarea lor, prin faptul că părintele episcop acordă o atenție sporită misiunii lor în eparhia noastră”, a subliniat părintele Mihai Ciucur, coordonatorul Departamentului de Tineret al eparhiei.

În cadrul întâlnirii au fost discutate și alte aspecte de ordin organizatoric, ierarhul asigurându-i pe tineri de tot sprijinul său și pe mai departe, iar în acest sens au fost hotărâte și câteva măsuri de sprijin concret din partea Centrului Eparhial, care vizează în principal sprijin în încadrarea și responsabilizarea de tineri noi, care sunt activi în cadrul asociației.

La întâlnirea prezidată de către Preasfințitul Părinte Lucianau luat parte șase tineri din partea ATOR Banatul de Munte,membri în Consiliul Director al asociației, alături de părintele Mihai Ciucur, îndrumătorul spiritual al tinerilor atoriști.