Întâlnirea Cercului Pastoral-Misionar Moldova Nouă

23 November 2023 Off By Herea Darius
Întâlnirea Cercului Pastoral-Misionar Moldova Nouă

Marți, 21 noiembrie 2023, preoții Cercului Pastoral Misionar Moldova Nouă s-au întâlnit la Parohia Șușca. Fiind praznic închinat Maicii Domnului am considerat de bine să ne întâlnim cu toții în aceasta mică localitate de pe malul Dunării și să săvârșim Taina Sfântului Maslu, unde au slujit un sobor de 7 preoți: pr Gheorghiță Băloi, pr. Ioan Matei (paroh), pr Emanuil Stancovici, pr Adrian Nacu, pr. Ionuț Guiman, pr. Marius Lungu și pr. Alin Timișan, restul preoților asigurând cântarea la strană.

Cuvântul de învățătură a fost susținut de pr. Adrian Nacu de la Parohia Milcoveni care a punctat faptul că odată cu Intrarea Maicii Domnului în Biserică și noi am fost primiți ca fii în Sfânta Sfintelor din ceruri.

Fiind sărbătoare, biserica s-a umplut de credincioși cu rugăciuni pe buze, care au arătat încă o dată că tot ce este mai simplu și frumos este plăcut lui Dumnezeu.