„Mihai Eminescu în conștiința caransebeșenilor” în trecut și prezent

10 January 2024 Off By Herea Darius
„Mihai Eminescu în conștiința caransebeșenilor” în trecut și prezent

Episcopia Caransebeșului organizează, luni, 15 ianuarie, începând cu ora 17, în Sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu” a Centrului Eparhial, un eveniment dedicat Zilei Culturii Naționale. Programul va consta în lansarea volumelor „Mihai Eminescu în conștiința caransebeșenilor”, de Constantin Brătescu, și „Catalog – expoziții eminesciene”, de Gheorghe Jurma.

În continuare, se vor recita și interpreta vocal-instrumental, de către Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului și Corul „Timotei Popovici” al Seminarului Teologic din Caransebeș, poezii și piese muzicale pe versurile poetului Mihai Eminescu.

Evenimentul este organizat cu binecuvântarea și participarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.

Vă invităm să sărbătorim împreună Ziua Culturii Naționale în lumina Luceafărului poeziei românești pe cerul culturii caransebeșene, redescoperindu-l pe Mihai Eminescu așa cum este el în conștiința caransebeșenilor, prin proză, vers și cântec!

Evenimentul dedicat Ziua Culturii Naționale va fi transmis live pe pagina de facebook a Eparhiei Banatului Montan începând cu ora 17.