Ziua Internațională a Tineretului Ortodox, în Episcopia Caransebeșului

3 February 2024 Off By Pavel Canea
Ziua Internațională a Tineretului Ortodox, în Episcopia Caransebeșului

Ziua Internațională a Tineretului Ortodox a fost marcată și în acest an, în Eparhia Banatului de Munte, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, prin organizarea a patru activități dedicate tinerilor de pe cuprinsul județului Caraș-Severin.

Peste 170 de tineri membri ai ATOR Banatul de Munte și ai centrelor catehetice și de tineret din Episcopia Caransebeșului, alături de 27 preoți și profesori coordonatori ai acestor tineri, au avut ocazia vineri, 2 februarie, să participe fiecare la câte o activitate cu caracter duhovnicesc, tineresc și de socializare, desfășurate concomitent în patru localități din fiecare protopopiat – la Reșița, Caransebeș, Oravița și Petnic. Organizat de către Departamentul de Tineret al Episcopiei Caransebeșului, prin Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, cele patru activități și-au propus să ofere tinerilor prezenți un context prielnic atât de participare activă la un dialog duhovnicesc, structurat pe teme de actualitate de către cei patru invitați la fiecare întâlnire, cât de socializare și de cunoaștere, totodată, a oportunităților de implicare în acțiunile de voluntariat pe care Episcopia Caransebeșului le pune la dispoziție prin proiectele și programele educaționale existente pentru copii și tineri.

Invitații speciali ai activităților din fiecare localitate au fost din rândul clericilor, preoți duhovnici apropiați de lucrarea misionară a Asociației Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte. Astfel, la Caransebeș, invitatul și moderatorul întâlnirii a fost părintele arhimandrit Casian Rușeț, consilier cultural al Episcopiei Caransebeșului; la Oravița, invitatul special a fost părintele protosinghel Atanasie Alboni, duhovnicul Schitului „Sfinții Apostoli” din Stăncilova; la Reșița, invitatul evenimentului a fost părintele Cristian Rădulescu, de la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Reșița Montană, iar la Petnic, invitat și moderator al activității a fost părintele Mihai Ciucur, coordonatorul Departamentului de Tineret al eparhiei.

Cele patru reuniuni ale tinerilor au debutat cu un moment de rugăciune, urmat de dialogurile sau activitățile cu caracter duhovnicesc pe care invitații speciali le-au moderat. Această a doua parte a întâlnirilor a adus, după cum s-a menționat, esența duhovnicească, prin tâlcuirea Evangheliei Praznicului Întâmpinării Domnului sau prin discuții desfășurate pe marginea unor valori și decizii ale tânărului creștin de astăzi, în legătură cu Evanghelia zilei. Foarte importantă și de succes s-a dovedit a fi îmbinarea laturii duhovnicești cu elemente din educația nonformală – cum ar fi lucrul în echipă, interpretarea de rol, argumentarea sau dezbaterea, creativitatea, gândirea critică și aflarea de soluții pentru situații dificile – folosite în desfășurarea evenimentului ca stimuli pentru implicarea activă a tinerilor în subiectele propuse. Ulterior, fiecare responsabil din partea Departamentului de Tineret, prezent la câte unul din aceste evenimente – Anita Radics, George Lăpădat, Mihail Cincheză și părintele Daniel Nap – au prezentat tuturor tinerilor activitățile și proiectele cele mai mari ale ATOR Banatul de Munte din anul 2023, printr-o recapitulare a acestora, povestind cu aceștia, totodată, atât despre principalele activități ale anului 2024, cât și despre oportunitatea fiecărui tânăr de a fi parte din aceste proiecte în calitate de voluntari ai organizației de tineret, sau în calitate de participanți din partea centrelor catehetice și de tineret.

Ziua Internațională a Tineretului Ortodox este un eveniment celebrat, în Episcopia Caransebeșului, încă din anul 2016. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, anual sunt organizate, cu ocazia acestei zile, evenimente pentru copii și tineri din întreg județul Caraș-Severin, punându-se accent atât pe componenta duhovnicească și pe șansa de cunoaștere și de apropiere a tinerilor de Biserică, prin aceasta, cât și pe oportunitatea de întâlnire a tinerilor, unii cu ceilalți, și de identificare a lor cu lucrarea misionară și educațională pe care Departamentul de Tineret, prin Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, o desfășoară pentru juniorii acestei eparhii, neîntrerupt, de aproape opt ani de zile.