Întâlnire de lucru a preoților implicați în organizarea ITO Banatul de Munte 2024

16 April 2024 Off By Herea Darius
Întâlnire de lucru a preoților implicați în organizarea ITO Banatul de Munte 2024

Marți, 16 aprilie, la Centrul Eparhial din Caransebeș, a avut loc ședința de lucru a preoților implicați în organizarea Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, ediția 2024, ce va fi organizată în perioada 29 august – 1 septembrie, la Reșița și Caransebeș, reunind un număr de 500 de tineri din județ, din țară și din străinătate.

Fiind prezidată de către Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, această întâlnire a fost găzduită în Sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu”, reunind părinții protopopi ai celor patru protoierii ale eparhiei – Caransebeș, Reșița, Moldova Nouă și Băile Herculane – precum și preoți din orașele Reșița și Caransebeș și din proximitatea acestora care, pe parcursul acestei perioade premergătoare evenimentului ITO Banatul de Munte, vor fi activ implicați în procesul de organizare, dar și de desfășurare a acestei reuniuni a tinerilor ortodocși, care este cel mai mare eveniment dedicat tinerilor, din Eparhia Banatului de Munte. Totodată, la eveniment au fost prezenți și tineri delegați ai ATOR Banatul de Munte, organizația reprezentativă de tineret a Episcopiei Caransebeșului, atât în calitate de organizatori, cât și de reprezentanți ai voluntarilor acestui eveniment, din rândul tinerilor proveniți din întreg județul.

Ordinea de zi a ședinței de lucru a propus prezentarea conceptului de ITO Banatul de Munte, precum și a obiectivelor evenimentului, urmate de programul înscrierilor tinerilor doritori, prin ATOR Banatul de Munte, prin centrele catehetice și de tineret din județ, precum și prin cele patru protopopiate și prin licee din județ, proces de înscriere a tinerilor care, în momentul de față, se află în plină desfășurare. Totodată, a fost prezentat numărul delegațiilor de tineri invitate să participe din partea a șaptesprezece eparhii din țară și trei din afara granițelor.

Cel mai important punct al acestei întâlniri l-a constituit, pe de-o parte, vizualizarea programului general al întregului eveniment, consfătuirea cu privire la organizarea acestuia, precum și, mai ales, asumarea de sarcini importante, de către preoții prezenți, atât pentru perioada efectivă de desfășurare a evenimentului, cât și pentru cea premergătoare de planificare și organizare a sa. Ca urmare a acestei prime întruniri, cu binecuvântarea ierarhului locului, în perioada următoare vor fi organizate mai multe ședințe punctuale, pe sarcini și obiective specifice, alături atât de preoții implicați, cât și de tinerii voluntari cu responsabilități în organizarea ITO BM.

Totodată, important de precizat este faptul că, în perioada aceasta, tinerii care doresc să participe în calitate de voluntari la acest eveniment, pot aplica pentru unul din aceste locuri, completând și respectând condițiile din formularul de aplicare publicat pe pagina de Facebook: Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte. Ca urmare a completării acestui formular de către tinerii doritori și a selecției realizate de către echipa de organizare, vor exista o serie de întâlniri și formări distincte pentru voluntarii ITO Banatul de Munte, pentru a fi pregătiți pentru ceea ce înseamnă voluntariatul în cadrul evenimentului Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte 2024.