Ziua Internațională a Tineretului Ortodox sărbătorită în Episcopia Caransebeșului

5 February 2025 Off By Herea Darius
Ziua Internațională a Tineretului Ortodox sărbătorită în Episcopia Caransebeșului

Devenită deja o tradiție și o dată importantă în calendarul Departamentului de Tineret al Episcopiei Caransebeșului, Ziua Internațională a Tineretului Ortodox – sărbătorită anual în data de 2 februarie, la Praznicul Întâmpinării Domnului – a fost sărbătorită și în acest an de către tinerii de la ATOR Banatul de Munte, printr-o reuniune la care au fost prezenți aproximativ 100 de tineri din toată eparhia.

Reuniunea tinerilor atoriști a debutat cu participarea la Sfânta Liturghie săvârșită în biserica Parohiei Moniom de către un sobor de preoți format din: părintele Mihai Ciucur, coordonatorul Departamentului de Tineret al eparhiei, părintele Nicolae Chiosa, inspector pentru disciplina Religie în cadrul ISJ Caraș-Severin și părintele Daniel Nap, de la Parohia Steierdorf Anina și responsabil cu activitățile catehetice în cadrul Biroului eparhial de catehizare a tineretului. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele paroh, iar, la final, părintele inspector Nicolae Chiosa a transmis, la rândul său, un mesaj de mulțumire și de feliciare pentru toți tinerii prezenți.

În cea de-a doua parte a zilei, după agapa oferită de către organizatori, tinerii au luat parte la un dialog duhovnicesc cu părintele Mihai Ciucur, duhovnicul ATOR Banatul de Munte, care a vorbit tinerilor despre întreita creștere a copilului și tânărului – în plan biologic (cu vârsta), cu înțelepciunea și cu harul (cf. Luca 2, 40). Părintele a răspuns, de asemenea, întrebărilor tinerilor, care au vizat în special preocupări legate de rugăciune și de dobândirea virtuților.

În ultima parte a întâlnirii, tinerii au luat parte la o ședință de lucru a ATOR Banatul de Munte, moderată de către președintele asociației, Anita Radics, care a prezentat un scurt bilanț al activităților din anul 2024, precum și calendarul principalelor proiecte și activități propuse pentru anul 2025. De asemenea, tinerii au completat contractele de voluntariat și fișa postului, prin intermediul căreia primesc și își asumă calitatea de voluntari ai asociației și au ales Consiliul Director al Asociației pentru următorul an, format din 5 membri (președinte, doi vicepreședinți, secretar și membru), precum și Consiliul Director extins, care include și coordonatorii celor șase filiale ale asociației (Reșița, Caransebeș, Oravița, Anina, Valea Bistrei și Valea Cernei).

„Ne-am bucurat foarte mult de prezența în număr mare a tinerilor astăzi, atât la Sfânta Liturghie, cât și la dialogul duhovnicesc și la comunicările de ordin administrativ ale ATOR Banatul de Munte. Doresc să felicit munca și perseverența tinerilor atoriști, care sunt în al nouălea an de misiune în eparhia noastră și care au grijă ca, în permanență, să recruteze și să formeze tineri noi, din tot județul, așa cum am putut observa și la întâlnirea de astăzi”, a mărturisit duhovnicul tinerilor atoriști, părintele Mihai Ciucur.

Ziua Internațională a Tineretului Ortodox, celebrată anual în data de 2 februarie, a fost instituită în iunie 1992, în cadrul celei de a 14-a Adunări Generale a Syndesmos – Organizaţia Mondială a Tineretului Ortodox. În Episcopia Caransebeșului, Ziua Internațională a Tineretului Ortodox este marcată, prin activități specifice, începând cu anul 2016, în acest an evenimentul aflându-se la cea de-a zecea ediție.