Festivalul „Ion Românu” la praznicul Sfinților Împărați Constantin și Elena

20 May 2019 Off By Herea Darius
Festivalul „Ion Românu” la praznicul Sfinților Împărați Constantin și Elena

Parohia „Schimbarea la Faţă” din Reşiţa, alături de Consiliul Județean Caraș-Severin și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin, organizează marți, 21 mai, începând cu ora 16, cea de-a XXI-a ediție a Festivalului de Muzică Religioasă „Ion Românu”.

Pe soleea bisericii din Govândari vor urca următoarele formații corale: Corul mixt „Anastasis” al Bisericii Ortodoxe din Bozovici, Corul „Franz Strumer” al Forumului Democratic al Germanilor din Caraș-Severin, Corala „Lira” din Reșița, Corala „Armonia” a Bisericii Ortodoxe Române din Bocşa și Corul „Laudae“ al Centrului de Tineret Moniom.

Cea de-a XXI-a ediție a prestigiosului festival de muzică religioasă își împletește anul acesta armoniile muzicale de laudă a lui Dumnezeu cu bucuria praznicului Sfinților Împărați Constantin și Elena, cei sub conducerea cărora Biserica creștină din Imperiul Roman a trăit o primăvară a vieții spiritual, după secole îndelungate de persecuții.