Hramul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din Băile Herculane

5 September 2019 Off By Herea Darius
Hramul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din Băile Herculane

Duminică, 8 septembrie, la Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, Mănăstirea Băile Herculane își va sărbători hramul. În ajunul praznicului, sâmbătă, 7 septembrie, la așezământul monahal se va săvârși Slujba de Priveghere, începând cu ora 19.00, de către părintele protosinghel Nectarie Câșlariu, duhovnicul mănăstirii din Herculane.

În ziua Praznicului Nașterii Maicii Domnului, credincioșii sunt invitați să ia parte la bucuria duhovnicească, începând cu ora 9.30 va fi săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la altarul de vară, de către părintele protopop Iosif Frenț al Protopopiatului Băile Herculane, părintele Nectarie Câșlariu, alături de un sobor preoțesc. Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului reprezintă un mare praznic pentru toți creștinii, fiind un deosebit prilej al bucuriei pentru Mănăstirea Băile Herculane, de aceea vă invităm să ne bucurăm împreună de Nașterea Maicii Domnului, care este și Maica noastră cerească, raza Soarelui și roua milostivirii lui Dumnezeu! (Claudiu Românu)