Episcopia Caransebeșului – 155 de ani de la întemeiere

6 July 2020 Off By Herea Darius
Episcopia Caransebeșului – 155 de ani de la întemeiere

În 6 iulie 2020 se împlinesc 155 ani de la întemeierea Episcopiei Caransebeșului ca scaun episcopal cu ierarhie de origine română. Mitropolia ortodoxă română a Transilvaniei întemeiată în 24 decembrie 1864 şi încredinţată spre păstorire lui Andrei baron de Şaguna, avea în componenţa sa, vechea episcopie a Ardealului, cu sediul la Sibiu, Episcopia Aradului păstorită de episcopul român Procopie Ivaşcovici şi noua episcopie a Caransebeşului, reînfiinţată după aproape 90 de ani de la mutarea sediului acesteia la Vârşeţ prin episcopul Vichentie Popovici. Scaunele episcopale de la Sibiu şi Arad erau deja existente, o problemă mai delicată fiind Episcopia Caransebeșului care trebuia înfiinţată.

Diploma imperială  semnată chiar de împăratul Franz Joseph I în 6 iulie 1865, recunoaște înființarea Episcopiei Ortodoxe Române a Caransebeșului, care în vremea aceea cuprindea 10 protopopiate: Caransebeș, Mehadia, Lugoj, Făget, Vărădia sau Oravița, Jebel, Ciacova, Vârșeț, Palanca și Panciova. În 1775 episcopul Vichentie Popovici mută sediul Episcopiei de la Caransebeș la Vârșeț, dar în 1865 se face o reparație istorică și se înființează Episcopia Ortodoxă Română a Caransebeșului. În august 1865 Sfântul și Marele Mitropolit al Ardealului, Andrei Șaguna, îl instalează în cetatea Caransebeșului pe protopopul Brașovului Ioan Popasu, ca prim episcop ortodox român al Caransebeșului. 24 de ani a păstorit episcopul Ioan Popasu cetatea Caransebeșului, având foarte multe realizări, mai ales pe tărâm pastoral misionar, dar și pe tărâm cultural și educațional, pentru că în 1865 aduce la Caransebeș Școala de teologie de la Vârșeț.