Luna Pentru Viață în Banatul de Munte

28 February 2022 Off By Pavel Canea
Luna Pentru Viață în Banatul de Munte

În perioada 1-31 martie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte desfășoară Luna Pentru Viață în Banatul de Munte, cu tematica „Egalitate, echitate și sprijin – din prima secundă și întreaga viață”.

Aflată la cea de-a șaptea ediție de desfășurare, în județul Caraș-Severin, Luna Pentru Viață reprezintă un lanț de activități și evenimente, cu caracter social, educațional, cultural și duhovnicesc, care au în centrul său formarea și informarea copiilor, tinerilor și adulților cu privire la importanța oferirii sprijinului persoanelor aflate în situații vulnerabile – situații familiale delicate, tineri singuri și neînțeleși, nevoia neîmplinită de apartenență, valorizare, siguranță, sarcini nedorite – dar și pregătirea celor mai tineri în ceea ce privește parcurgerea vârstei adolescenței, cu provocările și tentațiile pe care aceasta le presupune. Totodată, Luna Pentru Viață nu se desprinde de esența organizării ei, și anume celebrarea vieții, a sensibilității, a familiei și a mamei, cea care naște viața.

Inspirați fiind de organizatorii la nivel național ai Lunii Pentru Viață și și Marșului Pentru Viață – Asociația „România pentru viață” și Asociația „Studenți pentru viață” din București – aflându-se într-o strânsă colaborare cu aceștia, voluntarii ATOR Banatul de Munte, proveniți din toate zonele Eparhiei Caransebeșului, vor organiza, în total, un număr de 28 de activități pe întreg cuprinsul județului Caraș-Severin, toate acestea fiind dedicate tinerilor, copiilor și adulților Banatului de Munte. Mai exact, în desfășurarea Lunii Pentru Viață sunt implicate cele șapte filiale ale asociației – Reșița, Caransebeș, Oravița, Moldova Nouă, Valea Bistrei, Valea Cernei și Măureni – dar și centrele catehetice și de tineret de pe cuprinsul eparhiei, fiecare dintre acestea centrându-și activitățile, în luna martie, în sfera formării pro-viață a beneficiarilor lor.

Din programul Lunii Pentru Viață în Banatul de Munte fac parte: atelierele de educație pentru viață, de confecționat obiecte handmade, proiecții și vizionare de filme, dialoguri duhovnicești și momente de rugăciune, dezbateri și discuții pe tematici pro-viață, serbări cu ocazia Zilei Mamei Creștine, din 25 martie, ateliere de povești și voluntariat în campaniile umanitare organizate cu prilejul intrării în Postul Mare.

Întreaga agendă a lunii martie va culmina cu organizarea și desfășurarea Marșului Pentru Viață, la Reșița, în data de 26 martie, având aceeași tematică, precum a întregii luni – „Egalitate, echitate și sprijin – din prima secundă și întreaga viață” – la care vor participa copii, tineri și adulți de pe întreg cuprinsul județului Caraș-Severin. Marșul Pentru Viață se dorește a fi cel mai mare și mai vizibil eveniment organizat de către ATOR Banatul de Munte, din această parte a anului, întrucât acesta va include și un Festival Pentru Viață, ce va presupune organizarea a felurite activități cu caracter ludic și de învățare, dedicate în special copiilor și tinerilor prezenți la eveniment.

Astfel, ATOR Banatul de Munte îi invită să participe la Luna Pentru Viață pe toți copiii, tinerii și adulții care vor să își exprime, dar și să învețe mai multe despre importanța manifestării grijii și a sprijinului față de persoanele aflate în diferite situații vulnerabile și de risc. Luna Pentru Viață este un întreg eveniment dedicat Vieții, valorilor pro-viață, dar și sensibilității, familiei în ansamblu și mamei, cea care naște viața, un eveniment extins pe o lună de zile, unde toți cei care se identifică cu aceste valori și această misiune sunt invitați să participe, în diferite colțuri ale Banatului de Munte.