„Locul și rolul României creștine în lumea rătăcită de azi” în viziunea lui Dan Puric la Caransebeș

5 April 2022 Off By Herea Darius
„Locul și rolul României creștine în lumea rătăcită de azi” în viziunea lui Dan Puric la Caransebeș

Episcopia Caransebeșului și Casa de Cultură „George Suru” din Caransebeș, cu sprijinul domnului Adrian Dumbravă, managerul Spitalului Municipal de Urgență din Caransebeș, organizează joi, 14 aprilie, începând cu ora 17, în sala mare de spectacole a Casei de Cultură „George Suru” din Caransebeș, conferința „Locul și rolul României creștine în lumea rătăcită de azi”, susținută de actorul, regizorul și scriitorul Dan Puric.

Evenimentul este organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.

În Postul Mare, la vreme de pocăință, suntem invitați la o conferință menită să ne descopere locul și rolul, ca națiune creștină, într-o lume tot mai rătăcită de la învățătura lui Hristos și suntem chemați la unitate și la trăirea deplină a credinței, astfel încât destinația urcușului nostru duhovnicesc, atât individual, cât și ca Biserică și țară, să fie Învierea.