Patriarhia Română solidară cu poporul albanez afectat de cutremurul din 26 noiembrie 2019

26 November 2019 Off By Herea Darius
Patriarhia Română solidară cu poporul albanez afectat de cutremurul din 26 noiembrie 2019

15 persoane au murit în urma cutremurului cu magnitudinea 6,3 pe scara Richter, produs în timpul nopții trecute în Albania. Au fost identificați aproximativ 180 de răniți, iar mulți oameni sunt în continuare prinși sub dărâmături. 

Patriarhia Română a transmis un comunicat prin care îndeamnă la solidaritate cu poporul albanez și propune o colectă pentru cei aflați în suferință și fără adăpost:

Comunicatul integral:


În semn de sinceră compasiune cu toţi cei afectaţi de cutremurul care a avut loc astăzi, 26 noiembrie 2019, în Albania, Patriarhia Română transmite Bisericii Ortodoxe din Albania şi întregului popor albanez un mesaj de solidaritate din partea clerului şi a credincioşilor Bisericii Ortodoxe Române.

În faţa tragediei provocate de cutremurul care a rănit sute de oameni, a curmat mai multe vieţi omeneşti şi a provocat mari pagube materiale, ne rugăm lui Dumnezeu pentru odihna sufletelor celor decedaţi şi pentru însănătoşirea celor răniţi.

Totodată, îndemnăm la ajutorarea celor fără adăpost (Patriarhia Română, cont euro: RO32 RNCB 0075 0048 9503 0002, cont lei: RO59 RNCB 0075 0048 9503 0001).

Biroul de presă al Patriarhiei Române