Rugăciune și solidaritate la momente de încercare

16 March 2020 Off By Herea Darius
Rugăciune și solidaritate la momente de încercare

În contextul epidemiei cu noul Coronavirus (COVID-19), dar și în baza decretării stării de urgență în România, Permanența Consiliului Eparhial a Episcopiei Caransebeșului, întrunită în ședință de lucru luni, 16 martie 2020, a adoptat o serie de măsuri administrative, respectiv:

  • Suspendarea sau anularea (după caz) a activităților cultural-artistice aflate în organizarea Episcopiei Caransebeșului în perioada următoare;
  • Asigurarea asistenței religioase de către preoți, atât în bisericile eparhiei, cât și la domiciliul credincioșilor aflați în suferință;
  • Intensificarea asistenței religioase prin preoții de caritate din spitale și așezăminte sociale.

Totodată s-au aprobat măsuri concrete de asistență pentru persoanele aflate în izolare voluntară la domiciliu, în situații excepționale (persoane vârstnice, aflate în imposibilitatea de a se deplasa, persoane cu afecțiuni cronice grave, cu risc crescut de dezvoltare a unor complicații în caz de îmbolnăvire):

  • Inițierea și operaționalizarea prin Sectorul Social Filantropic a unui serviciu de asistență la domiciliu (între orele 9.00-17.00) pentru sprijinirea persoanelor aflate în condiții de risc în contextul pandemiei cu noul Coronavirus (bătrâni, persoane cu afecțiuni cronice grave, etc..). Astfel Episcopia Caransebeșului pune la dispoziția celor aflați în această situație, hrană zilnică livrată la domiciliu în următoarele localități: municipiul Caransebeș, municipiul Reșița, orașul Oravița, orașul Moldova Nouă, orașul Bocșa și orașul-stațiune Băile Herculane. În urma verificării eligibilității solicitărilor de ajutor, primite la numerele de telefon 0766283351 și 0766549129, se vor oferi aceste servicii de asistență.

Biroul de presă al Episcopiei Caransebeșului