8 July 2020 Off By Pavel Canea

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a transmis Sanctităţii Sale Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, că Patriarhia Română susține păstrarea statutului de muzeu pentru Basilica Sfânta Sofia din Constantinopol (Istanbul).

În Turcia se rediscută statutul acestei clădiri-simbol pentru creștinism. Patriarhia Ecumenică a cerut autorităților din Turcia să păstreze statutul actual de muzeu pentru acest monument.

Redăm în continuare comunicatul integral al Sectorului relaţii bisericeşti, interreligiose şi comunităţi bisericeşti externe cu privire la mesajul Părintelui Patriarh:

Comunicat privind statutul Basilicii Sfânta Sofia din Constantinopol: text integral

În data de 8 iulie 2020, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat o scrisoare Sanctităţii Sale Bartolomeu, Arhiepiscopul Constantinopolului  – Noua Romă, Patriarh Ecumenic, în care exprimă susţinerea Patriarhiei Române pentru menţinerea statutului actual al Basilicii Sfânta Sofia din Constantinopol (Istanbul), ca muzeu. Demersul Patriarhiei Române are în vedere valoarea inestimabilă a acestei basilici, unanim recunoscută ca simbol al credinţei şi civilizaţiei creştine şi al artei universale, ceea ce a determinat înscrierea sa de către UNESCO în patrimoniul cultural universal, în anul 1985.

În acest context, Patriarhul României îşi exprimă solidaritatea cu toţi cei care apără acest simbol al Bisericii Ortodoxe universale.

Prin demersul Bisericii Ortodoxe Române, membrii Sfântului Sinod, clerul şi întregul popor român dreptcredincios din România exprimă un sprijin concret faţă de Patriarhia Ecumenică, în apărarea statutului actual al Basilicii Sfânta Sofia.

Sectorul relaţii bisericeşti, interreligiose şi comunităţi bisericeşti externe