Sinod Mitropolitan la Timișoara

17 June 2022 Off By Herea Darius
Sinod Mitropolitan la Timișoara

Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Banatului s-a întrunit în ședință de lucru joi, 16 iunie a.c., la reședința mitropolitană din Timișoara, pentru a studia proiectele de texte liturgice (tropar, condac, sinaxar, vecernie, utrenie și acatist) și de icoane întocmite în vederea canonizării protosinghelului Calistrat Bobu, duhovnicul de altădată al mănăstirilor bănățene Săraca, Timișeni și Vasiova, precum și a preotului Ilarion Felea, fost profesor de Teologie la Arad.

Lucrările ședinței Sinodului nostru mitropolitan au fost prezidate de către Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, fiind prezenți Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

La lucrările sinodului au participat, în calitate de invitați, clericii din administrațiile eparhiale și profesorii de Teologie care au fost încredințați cu întocmirea textelor liturgice ale celor doi mărturisitori și mari duhovnici misionari din părțile Banatului, propuși pentru a fi canonizați.

Proiectele de texte liturgice întocmite au fost prezentate, dezbătute și amendate în cadrul Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Banatului, împreună cu proiectele de icoane, urmând a fi transmise, conform hotărârii Sfântului Sinod, până la 01 iulie 2022, pentru a putea fi prezentate spre avizare, la Departamentul de Carte de Cult al Editurilor Patriarhiei Române, respectiv la Comisia de Pictură Bisericească. (www.mitropolia-banatului.ro)