Istoricul Bisericii „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Anina

31 July 2019 Off By Pavel Canea
Istoricul Bisericii „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Anina

La Editura „Sfântul Ierarh Nicolae” din Brăila, a fost publicată cartea „Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena, 80 de ani de existență”, avându-i ca autori pe părintele Muntean Alin și pe doamna învățătoare Muntean Mirela. Lucrarea se dorește a fi o zugrăvire în cuvinte și în imagini a istoricului bisericii mai sus menționate, de la începuturi și până în prezent, cu ocazia împlinirii a 80 de ani de existență, pe care prima biserică ortodoxă din localitate îi va avea în toamna aceasta.

Tot în acest an-2019, se împlinesc 10 ani de când biserica a fost resfințită a doua oară, de către Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, în ziua de 21 mai 2009, de hramul bisericii. Prima sfințire a fost săvârșită în data de 12 noiembrie 1939, de către episcopul Vasile Lăzărescu, care ulterior a devenit primul mitropolit al Banatului.