Municipiul Reșița, sub cupola rugăciunii în imnuri și armonii muzicale

21 October 2022 Off By Herea Darius
Municipiul Reșița, sub cupola rugăciunii în imnuri și armonii muzicale

Episcopia Caransebeșului, în colaborare cu Protopopiatul Reșița, a organizat joi, 20 octombrie, la Centrul Pastoral „Sfântul Ioan Gură de Aur” de la demisolul Bisericii „Schimbarea la Față” – Govândari din Reșița, cel de-al doilea concert din seria concertelor intitulate „Pe aripile muzicii prin armonie și imne de rugăciune”.

Grupul psaltic „Ethos”, acompaniat de cvartetul „Nuevo”, a interpretat pricesne ortodoxe dedicate lui Mântuitorului și Maicii Domnului, imne ale sfinților isihaști, dar și lucrări ale unor compozitori renumiți, precum Ciprian Porumbescu și George Enescu, purtând publicul reșițean, prin armoniile muzicale, până la Dumnezeu, îndemnând sufletele la o comuniune deplină și neîntreruptă cu Cerul, locul de unde se revarsă tot ceea ce este frumos în lume, și la iubirea frumuseții spirituale transpuse prin artă și muzică, așa cum subliniază Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului:

Am meditat la Crucea Mântuitorului Hristos, ne-am rugat Mântuitorului și Maicii Domnului, i-am cinstit pe sfinții părinți isihaști comemorați în acest an. Ne-am adus aminte de părinții noștri, în mod special, ne-am adus aminte de mama care ne-a învățat primele cuvinte și primele rugăciuni. A fost o seară cu un mesaj profund creștin și filocalic, pentru că noi toți am fost îndemnați să iubim frumusețea spirituală, arta, muzica, deoarece muzica într-adevăr ne apropie de Dumnezeu, atât muzica clasică, cât și muzica bisericească.

De asemenea, ierarhul a subliniat și frumusețea împletirii muzicii clasice cu muzica bisericească, creând atmosfera propice împlinirii cuvintelor Sfinților Apostoli și sfinților isihaști:

Nu a fost un amestec, ci a fost un concert care s-a completat, s-a definit și s-a articulat prin mesajul comun pe care l-a transmis către inimile celor care ne-au ascultat, credincioși din Reșița, preoți din municipiul de pe Bârzava și tineri veniți împreună cu părintele inspector de religie. Așadar, a fost o seară reușită, o seară duhovnicească binecuvântată, în care ne-am lăsat purtați pe aripile Duhului Sfânt și în care ne-am apropiat mai mult de Dumnezeu, întrezărind cu ochii minții lumina cea necreată a Preasfintei Treimi și meditând la tot ceea ce părinții isihaști ne-au îndemnat, și anume să Îl iubim pe Dumnezeu din toată inima noastră și să ne rugăm neîncetat, bucurându-ne în Duhul Sfânt și mulțumind lui Dumnezeu pentru toate, după cum ne învață și Sfântul Apostol Pavel.”

Așa cum menționează și Părintele Episcop, concertul „Pe aripile muzicii prin armonie și imne de rugăciune” are ca scop practicarea rugăciunii și cinstirea sfinților părinți isihaști, marcând astfel, în Episcopia Caransebeșului, prin armonii muzicale, Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și Anul comemorativ al părinților isihaști:

Cred că, în această seară, toți credincioșii au putut rosti în taină rugăciunea inimii, «Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul», chiar dacă am ascultat și muzică clasică. Rugăciunea a fost mesajul principal al acestei seri. Suntem în anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii, suntem în Anul comemorativ al părinților isihaști și se cuvenea ca, și în Episcopia Caransebeșului, să avem un concert de muzică clasică și de muzică bisericească, care să ne îndemne la rugăciune și la meditarea comorilor sfinte ale Ortodoxiei”.

La eveniment, au participat Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, preoți din municipiul Reșița, oameni de cultură și credincioși de toate vârstele, care s-au împărtășit cu Hristos prin muzică, gustând din bucuria rugăciunii în imnuri.

Seria concertelor va continua sâmbătă, 5 noiembrie, începând cu ora 15, în Restaurantul Hotelului Oxigen din Poiana Mărului.