Colinde la Biserica Romano-Catolică

31 December 2018 Off By Herea Darius
Colinde la Biserica Romano-Catolică

În spiritul convieţuirii paşnice, specifică Banatului Montan, grupul „Strana strămoşească” al Bisericii noastre, a fost prezent în data de 30 decembrie la Biserica romano-catolică „Sfânta Treime” din Reşiţa. Membrii grupului au răspuns astfel invitaţiei preotului paroh Simon Ciubotaru şi în baza reciprocităţii, au răspuns şi coriştilor din grupul catolic „Amate Deum”, care au colindat la biserica noastră în duminica dinainte de Naşterea Domnului.

    Într-o componenţă mai restrânsă, domnii din „Strana strămoşească” au interpretat un buchet de colinde româneşti şi au provocat pe toţi cei prezenţi la bucuria comună, prilejuită de Naşterea Pruncului Sfânt în ieslea din Betleem. Avem nădejdea că Dumnezeu ne va ajuta şi ne vom mai întâlni în rugăciune şi în anii ce urmează.

Urăm tuturor să se bucure de tot ce ne oferă Dumnezeu. Şi să îi mulțumim! (Pr. Petru Berbentia)