Din nou împreună. Pentru al 14-lea an!

5 April 2019 Off By Herea Darius
Din nou împreună. Pentru al 14-lea an!

În Episcopia Caransebeşului din Banatul nostru montan trăim împreună  mai multe etnii de diferite confesiuni. Şi e un caz special pentru că vieţuim de câteva sute de ani 17 naţii. Suntem astfel îndreptăţiţi să dăm credit austriecilor, care numesc zona noastră drept „Mittel Europa”, adică  parte a „mijlocului Europei”. Asta ne obligă la o deplină înţelegere a cuvântului scripturistic ce ne îndeamnă să fim fraţi şi fii ai aceluiaş Dumnezeu.

Tocmai de aceea Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian încurajează relaţiile frăţeşti între creştinii judeţului Caraş Severin, aşa cum o face şi Prea Sfinţitul  Joszef Csaba Pal, episcopul diecezan catolic de la Timişoara. Din acest motiv, în zilele Postului Mare, tinerii ortodocşi şi catolici din Reşiţa, pentru al 14-lea an consecutiv, au participat joi, 4 aprilie, la o manifestare religioasă comună, cu titlul generic: „Iubindu-L pe cel Răstignit, ne îndreptăm spre Sărbătoarea Luminii”.

Provocaţi din nou de dl. Erwin Iosef Ţigla, preşedintele Forumului Democrat German din Caraş-Severin, ne-am întâlnit la Centrul Social „Frederik Ozanam” din Reşiţa. Şi, ca de fiecare dată, tinerii ortodocşi şi catolici din Reşiţa, adică grupul ortodox „Strana Strămoşească” şi grupul catolic „Fiamma” au cântat împreună Patimile Domnului, iar pr. Petru Berbentia, de la Parohia „Sfinţii Postoli Petru şi Pavel” din cartierul Lunca Bârzavei-Govândari şi pr. Veniamin Pălie – prodecanul catolic al Decanatului Banatului Montan, au rostit cuvinte de zidire sufletească, în prezenţa creştinilor de mai multe confesiuni, prezenţi la această manifestare.

Cu aceeaşi ocazie, pe simezele Centrului Social Frederik Ozanam a fost vernisată o expoziţie de fotografii din Ţara Sfântă, îndeosebi de la Ierusalim, fotografii realizate de pr. Petru Berbentia şi Dl. Erwin Iosef Ţigla. Preotul Berbentia a vorbit despre Biserica Sfântului Mormânt şi despre celelalte locuri sfinte din Israel.

Românii, germanii, maghiarii, slovacii, ortodocşi, romano-catolici, evanghelici, şi-au manifestat bucuria prin aplauze şi cuvinte de aprecierea pentru munca, dragostea şi credinţa celor ce au făcut posibilă această întâlnire de rugăciune şi preamărire a Domnului, Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos.