Oaspeți de seamă la Anina

20 May 2019 Off By Herea Darius
Oaspeți de seamă la Anina

În Duminica a 4-a după Paști, ca urmare a colaborării cu Asociația Pompierilor Voluntari din Steierdorf-Anina condusă de către domnul Cristian-Liviu Mosoroceanu, a sosit la biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” o delegație venită din partea Asociației Pompierilor Voluntari din localitatea Neuhaus an der Aisch din Germania, care a asistat la Sfânta Liturghie.

Cu această ocazie, membrii asociației au avut prilejul să rostească, la momentul potrivit în cadrul Sfintei Liturghii, rugăciunea „Tatăl nostru” în limba germană, după ce, în prealabil, ea a fost rostită, mai întâi, în limba română. La sfârșitul Sfintei Liturghii au luat cuvântul domnul Gheorghe Românu, primarul localității Anina, dar și părintele paroh Muntean Alin care, după ce a prezentat un scurt istoric al Asociației de Pompieri de la Steierdorf, a mulțumit oaspeților pentru vizita făcută. (Pr. Alin Muntean)