Sfântul Dimitrie cinstit de elevi și cadre didactice la Grădinari

28 October 2019 Off By Pavel Canea
Sfântul Dimitrie cinstit de elevi și cadre didactice la Grădinari

La sfârșitul săptămânii trecute, Școala Gimnazială „Pavel Bordan” din satul Grădinari l-a sărbătorit pe Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir. Părintele Traian Nicolae Profir, parohul comunității a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” și i-a invitat pe toți elevii și cadrele didactice să participe la rugăciune cu această ocazie.

Astfel, cadrele didactice împreună cu elevii școlii, îndrumați de către doamna profesoară Ștefania Dochia Profir au participat la Sfânta Liturghie și s-au împărtășit în număr mare cu Trupul și Sângele Domnului. De asemenea și copii de la grădiniță însoțiți de către doamnele educatoare, au primit Sfintele Taine.

După Sfânta Liturghie a fost săvârșită și o slujbă de Tedeum în incinta școlii, unde părintele paroh s-a rugat pentru binecuvântarea elevilor și a profesorilor. Nu au fost uitați nici profesorii care au activat în această școală și au trecut la Domnul, fiind săvârșită și pentru ei o slujbă de pomenire.