Institutul de Istorie „George Barițiu” din Cluj-Napoca promovat la Episcopia Caransebeșului

30 January 2020 Off By Herea Darius
Institutul de Istorie „George Barițiu” din Cluj-Napoca promovat la Episcopia Caransebeșului

După slujirea Sfintei Liturghii la sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, în Paraclisul episcopal „Sf. Împărați Constantin și Elena” din incinta Seminarului Teologic „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeș, a avut loc prezentarea Institutului de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române, instituție care împlinește anul acesta, în primele zile ale lunii februarie, un veac de existență în slujba națiunii române și a cercetării științifice.

Prezentarea a fost realizată de pr. lect. dr. Daniel Alic, de față fiind prezenți studenți și elevi de la școlile de Teologie din Caransebeș. Evenimentul s-a înscris în proiectul ce promovează  aniversarea centenară a prestigioasului institut clujean.