La Reşiţa – Govândari: 100 de ani de care ne aducem aminte!

3 December 2018 Off By Herea Darius
La Reşiţa – Govândari: 100 de ani de care ne aducem aminte!

Noi, cei din Banat, suntem astăzi români pentru că înaintaşii noştri au luptat şi au suferit pentru împlinirea acestei sfinte dorinţe. Şi credincioşii noştri din Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Govândarul Reşiţei, au marcat aşa cum se cuvine Centenarul Marii Uniri. La ora 12, în glas de clopote, preoţii Petru Berbentia, Romolus Şandru şi Samuel Cornel Şendroni au săvârşit o slujbă de mulţumire ( Te Deum), pentru binefacerile ce ni le-a dat Dumnezeu, dar şi o slujbă de pomenire a eroilor neamului, a celor ce au înfăptuit Unirea.

După slujbele, la care au participat activ toţi cei prezenţi, pr. Samuel Şendroni a dat citire Mesajului festiv al Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, mesaj asculta cu deosebită atenţie. În încheierea manifestării, pr. paroh Petru Berbentia a prezentat materialul multi-media „Biserica Ortodoxă din Banat şi Marea Unire”, material alcătuit de Sectorul Cultural al Episcopiei Caransebeşului şi a oferit o mulţime de informaţii despre evenimentul de acum 100 de ani, dar şi aspecte inedite ale unirii Banatului cu Ţara Mamă, precum şi despre situaţia actuală a românilor din afara graniţelor. Din spusele celor ce au urmărit evenimentul de astăzi, am înţeles că tot ce au văzut în materialul prezentat i-a edificat asupre frământărilor poporului de atunci şi i-a întărit în credinţa că TREBUIE SĂ NE IUBIM ŢARA!