Te Deumul de Ziua Națională la Biserica cu hramul ,, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Parohia Băuțarul Inferior

3 December 2018 Off By Herea Darius
Te Deumul de Ziua Națională la Biserica cu hramul ,, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Parohia Băuțarul Inferior

Preoții din parohiile comunei Băuțar s-au reunit în biserica cu hramul ,,Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din parohia Băuțarul Inferior pentru a cinstii cum se cuvine pe făuritorii Marii Unirii de la 1918. La ora 10.00, în biserica parohiei, s-a săvârșit o slujbă de Te-Deum cu ocazia sărbătoririi Zilei Naționale a României, după care a urmat o slujbă de pomenire a eroilor locali căzuți pe câmpul de luptă și pentru întregirea neamului din Primul Război Mondial.

După care, au urmat scurte alocuțiuni despre importanța evenimentului susținute de părintele paroh Silvășan Trandafir din Băuțarul Inferior, de părintele Romulus Frîncu, din aceeași parohie, de domnul Romulus Barbescu, primarul comunei și de doamna director prof. Sofica Ciobanu. A urmat un moment artistic susținut de elevii claselor primare de la Școala Gimnazială Băuțar, sub îndrumarea doamnelor învățătoare Victoria Vînaga și Marița Preda. Copiii au recitat poezii și cântece despre Unirea cea Mare. Felicitări tuturor pentru frumosul program prezentat.