Prohodul Domnului la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru Şi Pavel” din Govândarul Reşiţei

27 April 2019 Off By Herea Darius
Prohodul Domnului la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru Şi Pavel” din Govândarul Reşiţei

Vinerea Patimilor sau Vinerea Neagră este  ziua împăcării noastre cu Dumnezeu, o zi de reculegere şi de rugăciune. În această zi ne aducem aminte de răstignirea Domnului, Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, şi plângem moartea Lui, prin cântare comună a Mântuitoarele Patimi, suferite pentru mântuirea tuturor oamenilor.

Sfânta  Biserică Ortodoxă a rânduit ca în această zi să nu se oficieze Sfânta Liturghie, iar creştinii să postească cu post negru, adică  să ajuneze până seara. Împlinim astfel îndemnul Mântuitorului: „când se va lua Mirele de la voi atunci veți posti”.

 În biserica noastră din Micro III al cartierului reşiţean Govândari, la ceasurile serii de 26 aprilie 2019, după ce am săvârşit Vecernia punerii în mormânt, am cântat împreună cântările Prohodului Domnului, în preajma Sfântului Mormânt al Mântuitorului Iisus Hristos, frumos împodobit de bunele femei credincioase şi foarte apropiate Bisericii.

 Preoţii parohiei au fost sprijiniţi în cântare de un grup de tineri, conduşi de Dl. profesor Nicolae Adrian Păunescu şi un grup de credincioase, care au cântat împreună cu Dl. Bogdan Lupşa, cântăreţul bisericii. Ei au cântat alternativ cele trei stări al prohodului.

După înconjurarea bisericii şi rostirea ecteniilor pentru vii, pentru morţi, pentru toţi ctitorii şi binefăcătorii noştri, am intrat din nou în locaşul nostru trecând pe sub Sfântul Epitaf, purtat de patru tinere ce cântă în strană. După otpustul slujbei, biserica a rămas deschisă pentru toţi cei ce au vrut să păzească Sfântul Mormânt, după cum spune tradiţia noastră.

Tot în această noapte de priveghere, doamnele ce ne sprijină în toate activităţile gospodăreşti, au îmbrăcat Biserica în veşminte luminate, pregătind-o astfel pentru Zilele Învierii. Vă aşteptăm deci, la slujba solemnă a Învierii, la miezul nopţii de sâmbătă, când vom merge în procesiune pe aleile din interiorul Microraionului III. Vă dorim ca Hristos Cel Înviat să vă aducă pace, binecuvântare, sănătate şi multă bucurie duhovnicească. (Pr. Petru Berbentia)