Instalarea noului preot paroh în Parohia Petrilova

11 November 2019 Off By Pavel Canea
Instalarea noului preot paroh în Parohia Petrilova

În Duminica a 25-a după Rusalii, la Parohia „Nașterea Maicii Domnului” – Petrilova, Protopopiatul Moldova Nouă, după oficierea Sfintei Liturghii, a avut loc instalarea noului preot paroh Georgian-Marius Drăghina.

La dumnezeiasca Liturghie a slujit un sobor de 4 preoți: părinte protopop Bogoliub Martinovici, părintele pensionar Ioan Găvădină (cel care a asigurat suport duhovnicesc credincioșilor până la instalarea noului preot paroh), părintele Georgian-Marius Drăghina și părintele Mihai Zaharia.

Părinte protopop la momentul potrivit a explicat credincioșilor prin predica sa pilda samarineanului milostiv, după care a înmânat noului paroh Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii, evidențiind simbolismul acestora, ca fiind semnele propovăduirii lui Hristos și slujirii Bisericii, îndemnând credincioșii să rămână în continuare atașați de Biserică și de a continua cu noul preot activitatea misionară.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de cântăreți, studenți și absolvenți ai Facultății de Teologie. 

La final, părintele Georgian-Marius Drăghina a citit „Actul de onestitate și fidelitate față de Biserică”, apoi a mulțumit lui Dumnezeu și tuturor pentru sprijinul acordat, și i-a încredințat pe cei prezenți că va fi alături de credincioșii parohiei și va lucra cu dăruire în ogorul Domnului. La sfânta slujbă au participat autorități locale, dar și un număr mare de credincioși, care au venit să-l întâmpine prin rugăciune pe noul părinte duhovnicesc.  (Iulian-Simion Daia)