Praznicul Bobotezei la Schitul Bogâltin

8 January 2020 Off By Herea Darius
Praznicul Bobotezei la Schitul Bogâltin

An de an, la vremea dalbelor ninsori, Praznicul Bobotezei este aducător de bucurie în sufletele creștinilor. Această bucurie, cu mireasmă de busuioc, a fost resimțită și la Schitul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Bogâltin, de pe frumoasele meleaguri din munții Cornerevei.

Chiar dacă am avut parte din plin de gerul Bobotezei, bucuria nu a fost știrbită cu nimic. Numeroși credincioși, în special din Cornereva, ne-au fost alături la Sfânta Liturghie, iar mai apoi în procesiune, în dangăt de clopot, la izvorul de lângă altarul bisericii, unde am săvârșit slujba de sfințire a apei.

La întoarcerea în biserică, după otpustul Sfintei Liturghii, și cuvântul de învățătură, credincioșii au fost stropiți și au primit Agheasmă Mare, pe care o vor gusta timp de opt zile, dar și de fiecare dată când simt nevoia de ajutor a Harului lui Dumnezeu. (Ieromonah Filotei Gherman)