Comuniune în rugăciune

7 June 2022 Off By Herea Darius
Comuniune în rugăciune

O nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar Reșița Sud, s-a desfășurat, luni, 06 iunie 2022, la Parohia „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș” – Reșița. În debutul întâlnirii s-a oficiat slujba Vecerniei de către părintele Horia Mailat de la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Reșița, răspunsurile la strană fiind asigurate de părintele Daniel Țăpîrdea – coordonatorul cercului pastoral împreună cu ceilalți preoți ai cercului pastoral-misionar. La această întâlnire a luat parte și părintele Gheorghe Șuveți – protopopul Reșiței.

După otpustul Vecerniei, părintele George Uscat de la Parohia Goruia cu filia Giurgiova, a prezentat referatul cu tema Rugăciunea și foloasele ei la Sfântul Grigorie Palama (1296-1359). Referatul a început cu prezentarea celor mai importante repere din viața și opera Sfântului Grigorie Palama, după care s-a arătat viziunea Sfântului Grigorie Palama  despre rugăciune, el susținând faptul că rugăciunea trebuie ajutată cu asceza trupului, cu mortificarea senzațiilor de plăcere care ispitesc sufletul să încline spre cele ale lumii şi ale trupului, îndepărtându-l de rugăciune. Despre foloasele rugăciunii, Sfântul Grigorie Palama afirmă următoarele: Rugăciunea este cea dintâi între faptele bune săvârșite de om spre mântuire. Prin rugăciunea neîncetată gândul omului rămâne statornic în prezența şi comuniunea  lui Dumnezeu. Rugăciunea este măsura vieții duhovnicești; ea este începutul viețuirii virtuoase şi izvorul tuturor faptelor bune; ea este calea vieții veșnice, a cunoașterii lui Dumnezeu, căci prin ea vine harul Sfântului Duh care curăță şi sfințește toate cugetările şi simțurile spre împlinirea poruncilor lui Hristos.

Pe marginea acestui referat, preoții cercului pastoral-misionar Reșița Sud, au avut discuții pertinente, după care la sfârșitul întâlnirii, părintele protopop Gheorghe Șuveți a făcut câteva anunțuri administrative, după care părintele coordonator Daniel Țăpîrdea a fixat data de 04 iulie 2022, pentru o nouă întâlnire și care se va desfășura la Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Reșița. (Pr. Cristian Manole)