De Crăciun, fii mai bun ! Sprijin pentru cei în nevoi

24 December 2019 Off By Herea Darius
De Crăciun, fii mai bun ! Sprijin pentru cei în nevoi

O vorbă românească înțeleaptă spune: ,, cine dă, lui își dă” și proverbul complectează: „cine pe sărac ajută, pe Dumnezeu împrumută”!    Nu ne miră deci spiritul profund creştin a oamenilor sensibili şi la nevoile altora şi nu sunt adepții filosofiei antice hedoniste, ca bogatul căruia i-a rodit ţarina aşa de mult încât îşi punea problema ce va face cu cele pe care le-a dobândit, uitând că le-a primit pentru că Dumnezeu așa a voit.

Credincioşii de la Biserica cu hramul  „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul reşiţean Govândari sunt alături de semenii ce au mari greutăţi materiale şi încearcă să le aducă un strop de bucurie şi în zilele de prăznuire a Nașterii Pruncului Sfânt și Bun.

Tocmai de aceea şi în această perioadă premergătoare Crăciunului, îndemnaţi fiind de pretul paroh, membrii comunităţii noastre, precum şi reşiţeni plecaţi prin alte ţări ale Europei ( dar acasă cu sufletul) au adus la biserică o cantitate importantă de de alimente neperisabile pentru a fi oferite celor ce nu au posibilitatea să le cumpere.  Şi ca de fiecare dată în ultimii ani, parteneriatul cu Crucea Roşie a judeţului Caraş Severin s-a dovedit de bun augur!

Astfel, luni 23 decembrie 2019, D-l Alin Cica – directorul Societăţii Naţionale de CRUCE Roşie, filiala Caraş-Severin, împreună cu D-l. Nicolae Berzescu –  preşedinte  judeţean al acestei organizaţii, au venit pentru a prelua alimentele donate de credincioşii parohiei.

Începând încă de astăzi, aceste alimente vor fi distribuite celor ce sunt beneficiarii proiectelor de ajutorare la nivel local, în aşa fel încât să prăznuiască şi ei cum se cuvine Nășterea Domnului nostru Iisus Hristos.

 Suntem convinşi că bunătatea credincioşilor noştri care au donat alimente și haine va fi bine-primită şi răsplătită de Tatăl Ceresc.  Mulţumim Lui Dumnezeu şi mulţumim celor ce sprijină constant activităţile noastre parohiale. (Pr. Petru Berbentia)