Tinerii din Bozovici – pelerini în Ardeal

5 August 2019 Off By Pavel Canea
Tinerii din Bozovici – pelerini în Ardeal

În perioada 29 – 31 iulie 2019, 40 de tineri din Parohia Bozovici – Protopopiatul Băile Herculane, împreună cu părintele paroh Ion Cherescu, părintele Daniel Aldescu, ieromonahul Filotei Gherman, prof. Claudia Cherescu şi prof. Iulia Aldescu au mers în pelerinaj la câteva mănăstiri din Ardeal. Aceste pelerinaje, de 19 ani au devenit o tradiţie. În fiecare an, în Ajunul Crăciunului, copiii merg în colindă, iar din banii primiţi acoperă costurile necesare deplasării, cazării şi mesei în aceste pelerinaje, organizate de către parohie.

În acest an, copiii s-au rugat în Catedrala din Sibiu, au vizitat Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna” – Sibiu, Mănăstirea Cârţişoara, Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Poiana Braşov şi Mănăstirea Şinca Veche. Pe lângă acestea, tinerii pelerini au mai vizitat Castelul Bran, Arsenal Parc din Orăştie, Dino Parc Râşnov şi Parcul de Aventură din Braşov.

După acest pelerinaj, copiii s-au întors acasă mai îmbogăţiţi spiritual, urmând ca în perioada 4 – 12 august 2019, să participe la tabăra organizată la Bozovici de către voluntarii de la Asociaţia „NEAMUNIT”. (Pr. Ion Cherescu)