„Dăruiește mai mult decât primești!”

5 August 2019 Off By Pavel Canea
„Dăruiește mai mult decât primești!”

Din încredințarea și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, activitatea Centrului Social-Filantropic din Parohia Prigor, Protopopiatul Băile Herculane, continuă și în această perioadă cu lucrarea în „ogorul” Domnului, intitulată „O vară pentru toți, o bicicletă pentru fiecare”, astfel 4 copii au primit biciclete, bucurându-se de copilărie.

Dragostea față de aproapele specifică învățăturii de credință creștină se manifestă în parohie prin aceste activități social-filantropice. Bucuria copiilor redată fără vicleșug pe fețele lor frumoase a fost răsplata mult așteptată. A fi creștin înseamnă să vezi în cel de lângă tine un partener pe drumul mântuirii, căci Împărăția Cerurilor nu poate fi câștigată decât în comunitate cu ceilalți.

Biserica, implicit preotul, trebuie să ajute cu puținul avut, înmulțindu-l și îndestulând pe cei nevoiași. (Pr. Cătălin Primejdie)