Tinerii, vestitorii primăverii în Parohia Greoni

3 March 2020 Off By Herea Darius
Tinerii, vestitorii primăverii în Parohia Greoni

Parohia Greoni din Protopopiatul Moldova Nouă s-a pregătit, prin tinerii ei, de vestirea primăverii. Astfel, la inițiativa părintelui paroh Rogobete Alexandru, alături de doamna preoteasă Rogobete Andreea, tinerii parohiei au luat parte la prima ediție de creație a mărțișoarelor. Simbolurile primăverii s-au realizat în tehnica quilling, dar și  prin alte obiecte realizate hand-made. 

„Aducându-i pe tineri în Biserică pentru câteva ore pe săptămână, am reușit să-i deconectam de tehnologie, învățându-i totodată să păstreze valorile creștin-ortodoxe și  îndeosebi  să cultive relația cu Dumnezeu și cu aproapele lor”, a precizat părintele paroh.

La final, mărțișoarele realizate cu multă dăruire de către tineri au fost împărțite de aceștia  tuturor femeilor din parohie, aducând în inimile lor bucurie, semn că, în comuniune cu Hristos, tinerii reprezintă primăvara unei parohii. (Pr. Alexandru Rogobete)