ATOR Banatul de Munte își deschide brațele pentru a primi noi tineri

11 October 2021 Off By Herea Darius
ATOR Banatul de Munte își deschide brațele pentru a primi noi tineri

Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte organizează, în această perioadă, înscrieri ale tinerilor doritori, în organizația reprezentativă atât pentru Biserica Banatului Montan,  cât și pentru întreg județul Caraș-Severin. 

În contextul înființării asociației, din punct de vedere juridic, în toamna aceasta, tinerii de la ATOR Banatul de Munte au lansat, pe rețelele de socializare, anunțuri și invitații la a cunoaște și a se înscrie în organizație toți tinerii din fiecare colț al județului, dornici de cunoaștere, autocunoaștere, de implicare voluntară în viața comunității și în folosul binelui celor din jur. Totodată, cei care vor hotărî să intre în marea familie a Asociației Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte vor avea ocazia să devină parte activă a unora dintre cele mai mari proiecte caritabile și social-educaționale din vestul țării, putând să lucreze, în aceste contexte, cu parte a celor mai importante valori românești, autentice și durabile, pe care învățătura creștină le transmite spre împlinire și armonizare a lor, cu fiecare generație, din neam în neam. 

Printre cele mai importante valori cu care tinerii de la ATOR Banatul de Munte lucrează, în misiunea lor, se mai numără și dezvoltarea contextelor de educație nonformală, complementară, prin proiecte, activități și ateliere de cunoaștere, formare și informare, la care copiii dimprejurul Reșiței și dimprejurul celorlalte orașe ale Caraș-Severinului sunt chemați să se înscrie, în folosul propriei lor dezvoltări pe termen lung. 

Astfel, prin dorința de practicare a artei voluntariatului frumos, de afiliere la un grup de tineri creștini, de valorizare și de validare, dar și prin căutarea Libertății și a unui drum și sens care pot fi și deveni definitorii pentru fiecare persoană în parte, toți tinerii Banatului de Munte, cu vârsta minimă de 14 ani, sunt invitați să se înscrie și să se alăture acestei organizații. Cei care doresc să obțină mai multe informații sau doresc se înscrie, o pot face trimițând un mesaj privat prin care să manifeste această intenție, pe pagina de Facebook (ATOR Banatul de Munte) sau de Instagram (ator.bm), urmând ca, după aceasta, să primească un formular online de înscriere în ATOR Banatul de Munte. În urma completării cererii de adeziune de către tinerii cu vârsta minimă de 14 ani, reprezentanții asociației vor stabili o întâlnire de cunoaștere în spațiul online, de comun acord cu toți tinerii aplicanți, în scopul prezentării mai amănunțite a asociației, dar și a noilor membri și voluntari.