Mesaj de condoleanțe al Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la trecerea în veşnicie a Preasfințitului Părinte Vasile Flueraș

11 October 2021 Off By Herea Darius
Mesaj de condoleanțe al Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la trecerea în veşnicie a Preasfințitului Părinte Vasile Flueraș

Şi după cum am purtat chipul celui pământesc, să purtăm şi chipul Celui ceresc. (1 Corinteni 15, 49)

Înaltpreasfințite Părinte Arhiepiscop și Mitropolit

Preavenerabil Consiliu Eparhial al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului

​Cu multă durere în suflet am aflat de trecerea din această viață a Preasfințitului Părinte Episcop emerit Vasile Fluieraș, fost Episcop – Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului. Ierarh înzestrat de Dumnezeu cu multă râvnă pentru slujirea Bisericii lui Hristos, și-a confirmat vocația printr-o viață înnobilată cu smerenie, întotdeauna fiind dispus pentru a se pune în slujba semenilor. La aniversarea celor șapte decenii de viețuire pilduitoare, în volumul dedicat Preasfinției Sale în anul 2018, în evocarea cu titlul Preasfinţitul Părinte Episcop Vasile Someşanul, arhiereul cu chipul blândeţii, am apreciat că şi-a adus o contribuţie substanţială la dezvoltarea şi coordonarea Sectorului Social – Filantropic al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, unde şi-a confirmat priceperea duhovnicească oferind viaţă unor proiecte foarte importante ale eparhiei. Un aspect deosebit al acestei contribuiții este că, mai mult decât o instituție filantropică, părintele episcop a oferit un chip duhovnicesc şi uman ajutorării semenilor, ceea ce a adus un plus de vitalitate şi autenticitate în misiunea Bisericii Ortodoxe clujene.

​În calitate de Episcop al Caransebeșului am avut bucuria de a ne fi părtaș la sărbătoarea sfințirii catedralei episcopale din anul 2010, fiind delegat al Mitropolitului de vrednică pomenire Bartolomeu Anania. Tot în această calitate am colaborat pentru rezolvarea unor probleme patrimoniale ale eparhiei Clujului, aici, în eparhia noastră. Fiecare întâlnire cu inimosul ierarh Vasile a avut balsamul liniștii și al bunei-cuviințe specifice unui râvnitor autentic, ceea ce ne-a încurajat în misiunea noastră. Asemenea ucenicului Avvei Antonie din Patericul egiptean, spuneam de fiecare dată când îl întâlneam că numai privirea la chipul Preasfinției Sale aducea lumina păcii Duhului Sfânt.

​Astăzi, în ziua prohodirii Sale, la întâlnirea personală cu Arhiereul Cel Veșnic, avem convingerea că acest chip se împărtășește de Lumina, Care l-a călăuzit întreaga viață. Suntem convinși că toată memoria Preasfinției Sale, rămâne pentru Biserica locală o mărturie a vieții curate, iar pentru noi, toți cei care l-am cunoscut, un etalon de slujire, jertfelnicie și inimă smerită. 

​Din partea noastră personal, dar și a clerului și credincioșilor Episcopiei Caransebeșului, aducem Eparhiei Vadului Feleacului și Clujului gândul nostru de compasiune, înălțând rugăciuni către Milostivul Dumnezeu, pentru odihna sufletului Părintelui Episcop Vasile, în Lumina neînserată și bucuria Preasfintei Treimi.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

Cu frățești condoleanțe pentru eparhia îndoliată,

+Lucian

Episcopul Caransebeșului