Concursul Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” a fost lansat în Episcopia Caransebeșului

19 January 2023 Off By Herea Darius
Concursul Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” a fost lansat în Episcopia Caransebeșului

Parte a programului catehetic „Hristos împărtășit copiilor” derulat de Patriarhia Română prin intermediul Sectorului Teologic-Educațional, Concursul Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului” a fost diseminat, în aceste zile, în rândul preoților din parohiile de pe întreg cuprinsul Episcopiei Caransebeșului.

Concursul, ajuns la cea de-a XV-a ediție, se desfășoară prin intermediul Biroului de catehizare a tineretuluil, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române în toate eparhiile din țară și se adresează copiilor și tinerilor cu vârste între 7 și 18 ani, îndrumați de preoți și profesori de religie. Proiectul se desfășoară în parteneriat cu Ministerul Educației, respectiv cu Inspectoratele Școlare Județene, prin intermediul profesorilor de religie și are drept scop cultivarea unor relații de comuniune a omului cu Dumnezeu și cu aproapele și să cultive relația tinerilor în raport cu vârstnicii, promovând dialogul între generații, fiind unul dintre proiectele importante derulate la nivel național  cu ocazia Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești.

Conceptul concursului prevede desfășurarea de către preoții sau profesorii coordonatori a minim trei cateheze tematice, în concordanță cu anul omagial și comemorativ, precum și  organizarea, la nivelui grupului catehetic de copii și tineri, a unor activități specifice, precum: creații literare (compuneri, eseuri, referate, etc), cercuri și ateliere artistice, activități filantropice, excursii și expoziții tematice, șezători sau concerte, în concordanță cu temele propuse.

La nivelul eparhiei noastre, portofoliile cu activitățile desfășurate în parohii, vor fi transmise către responsabilii cu cateheza parohială de la nivelul protopopiatelor în perioada 24-28 aprilie 2023, urmând ca acestea să fie evaluate și premiate la nivel de protopopiat în perioada 2-5 mai. De asemenea, festivitatea de premiere a câștigătorilor, faza pe eparhie, va avea loc în data de 12 mai la Caransebeș, în prezența Preafințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.

În aceste zile, cu ajutorul celor patru responsabili cu cateheza parohială de la nivelul protopopiatelor, conceptul concursului a fost prezentat și diseminat către preoții din eparhie, prin intermediul ședințelor lunare administrative. Cei patru responsabili cu cateheza parohială la nivelul protopopiatelor sunt: părintele Ioan Smultea pentur Protopopiatul Caransebeș, părintele Horia Mailat pentru Protopopiatul Reșița, părintele Nicolae Băcilă pentru Protopopiatul Băile Herculane și părintele Gheorghiță Băloi pentru Protopopiatul Moldova Nouă.

„Conceptul propus în acest an este unul foarte atractiv, pentru că oferă copiilor și tinerilor din grupele catehetice posibilitatea să interacționeze cu vârstnicii din parohii, pe de o parte, iar, pe de altă parte, pentru preoții și profesorii coordonatori concursul vine cu o provocare de ordin pastoral, aceștia fiind îndrumați să gândească și să propună cateheze atât pentru copii, dar și pentru persoane vârstnice, facilitând o interacțiune benefică la nivelul parohiei, un schimb de experiență între generații din care cu toții vor avea de câștigat”, a subliniat părintele Mihai Ciucur, coordonatorul la nivel eparhial al Biroului de catehizare a tineretului. „Încurajăm pe toți preoții noștri din parohii ca, împreună cu profesorii de religie și alți voluntari, inclusiv membri ai ATOR Banatul de Munte, să propună acest concurs copiilor, ca o modalitate practică de a-i ține aproape de Biserică și de a-i conecta atât cu învățăturile de credință, cât și cu bătrânii din comunitățile lor – oameni întelepți, de la care, cu siguranță, pot avea multe de învățat”, a mai adăugat părintele inspector.

La nivelul Episcopiei Caransebeșului, funcționează o rețea de 15 centre catehetice și de tineret, precum și mai multe centre catehetice zonale, în special la nivelul Protopopiatului Băile Herculane, structuri care desfășoară, cu binecuvântarea ierarhului, numeroase activități catehetice, educaționale, filantropice, cultural-artistice și cu caracter misionar.