Întâlnirea Cercului pastoral-misionar Valea Timișului

18 February 2023 Off By Herea Darius
Întâlnirea Cercului pastoral-misionar Valea Timișului

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, prin purtarea de grijă a Preaonoratului Părinte Virgil-Constantin Voinea, Protopopul Caransebeșului și sub îndrumarea părintelui Nicolae Lupulescu, coordonatorul cercului pastoral-misionar Valea Timișului, a avut loc miercuri, 15 februarie 2023, întâlnirea cercului pastoral-misionar la Parohia Valea Timișului. Întâlnirea a debutat cu săvârșirea ,,Acatistului Maicii Domnului – bucuria tuturor celor necăjiți” de către preoții: Ion Lupa – Parohia Valea Timișului, Mădălin Afilipoae – Parohia Bolvașnița și Aron Bob – Parohia Vîrciorova, în mijlocul nostru fiind  prezent și părintele protopop, care la final a adresat un cuvânt de mulțumire atât părintelui paroh, cât și credincioșilor prezenți la biserică.

În a doua parte a întâlnirii, părintele protopop, cât și părintele coordonator, au transmis preoților propunerile Centrului Eparhial referitoare la activitățile pastoral-misionare și social-filantropice pe care fiecare slujitor trebuie să le desfășoare în acest an, declarat de Sfântul Sinod ca ,,Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice”. Totodată au avut loc câteva luări de cuvânt, dar și propuneri venite din partea preoților, iar în încheiere a fost stabilit programul întâlnirilor lunare din acest an.