Bucurie duhovnicească în Parohia Măureni

7 March 2023 Off By Herea Darius
Bucurie duhovnicească în Parohia Măureni

În ajunul Duminicii Ortodoxiei, părintele paroh Aurel Radics, dimpreună cu credincioșii parohiei Măureni din Protopopiatul Reșița, au avut bucuria să primească în mijlocul lor Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Călugăra. Icoana a fost adusă de o delegație de la Sfânta Mănăstire.

Credincioși și tineri ai Centrului de Tineret „Sfântul Ierarh Nicolae” Măureni au întâmpinat Icoana Maicii Domnului la intrarea în comună, de unde au plecat ținând icoane în mâini, într-o frumoasă procesiune spre biserica parohială cu hramurile „Pogorârea Duhului Sfânt”, „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Adormirea Maicii Domnului”.

În continuare s-a săvârșit Vecernia cu litie de către un sobor de preoți, slujbă la care au avut bucuria de a fi prezenți un număr mare de credincioși, care au venit să o roage pe Maica Domnului să mijlocească pentru ei înaintea Tronului Preasfintei Treimi.