Un nou păstor de suflete în Parohia Prigor

4 March 2023 Off By Herea Darius
Un nou păstor de suflete în Parohia Prigor

Seara zilei de 2 martie a însemnat pentru credincioșii Parohiei Prigor din Protopopiatul Băile Herculane o mare bucurie duhovnicească. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Lucian, in biserica cu hramul „Adormirea Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan” din Prigor a fost săvârșit Canonul cel Mare în cadrul Pavecerniței Mari, de către părintele protopop Iosif Frenț alături de un sobor de preoți.

După oficierea Canonului, părintele protopop l-a instalat pe părintele Mihai Zaharia ca preot paroh al parohiei Prigor, fiind citit și jurământul de fidelitate și onestitate față de biserică. După aceea, părintele protopop a rostit un cuvânt de învățătură despre post ca perioadă de pocăință pentru a întâmpina, așa cum se cuvine, slăvitul praznic al Învierii Domnului. La final credincioșii prezenți au fost miruiți cu untdelemn sfințit.