Arhimandritul Nectarie Petre este noul Episcop vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale

4 July 2023 Off By Herea Darius

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales marți pe Arhimandritul Nectarie Petre în demnitatea de Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale.

Episcopul vicar ales prin vot secret îndeplinește din anul 2017 funcția de Exarh al Mănăstirilor din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Europei Occidentale.

Noul Episcop vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale va purta titulatura de Preasfințitul Părinte Nectarie de Bretania.

Pe același post a candidat și Protosinghelul Simeon Mureșan, stareţ şi duhovnic al Mănăstirii  „Adormirea Maicii Domnului” din Vilar, Franța.

Noul episcop vicar Nectarie se va alătura în misiune Preasfințitului Părinte Marc Nemțeanul, care deține funcția de episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale din anul 2005.