Sfinții Trei Ierarhi, sărbătoriți la Caransebeș

29 January 2024 Off By Herea Darius
Sfinții Trei Ierarhi, sărbătoriți la Caransebeș

Marți, 30 ianuarie, începând cu ora 17, în Sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu” a Episcopiei Caransebeșului se va desfășura manifestarea cultural-spirituală, intitulată „Sfinții Trei Ierarhi – Exegeți ai nosografiei duhovnicești”, organizată cu prilejul praznicului Sfinților Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, ocrotitori ai învățământului teologic.

Manifestarea va debuta cu o prelegere, intitulată „Teologia bolii și a suferinței. Remediile lor duhovnicești în gândirea Sfinților Trei Ierarhi”, susținută de Arhid. prof. dr. Vicențiu-Ilie Românu. În continuare, elevii Seminarului Teologic Ortodox „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeș vor citi fragmente teologice din scrierile Sfinților Trei Ierarhi.

Evenimentul se va încheia în acorduri muzicale prin interpretarea corală constând într-un buchet de cântece religioase în cinstea Sfinților Trei Ierarhi, oferit de Corul Seminarului Teologic Ortodox „Episcop Ioan Popasu”.

Evenimentul este organizat cu binecuvântarea și participarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.