Start înscrierilor pentru programul de tabere TDIS – ediția 2024

29 January 2024 Off By Herea Darius
Start înscrierilor pentru programul de tabere TDIS – ediția 2024

Cel mai așteptat program de tabere educaționale pentru copii din județul Caraș-Severin, se lansează luni, 29 ianuarie 2024, cu deschiderea sesiunii de înscriere a comunităților care doresc să găzduiască cele două tipuri de tabere: Tabăra din Inima Satului (TDIS) și Tabăra din Inima Familiei (TDIF). Astfel, înscrierea comunităților locale care doresc să participe la cea de-a șasea ediție a programului eparhial „Împreună pentru copiii noștri” va avea loc în perioada 29 ianuarie – 12 februarie 2024.

Derulat pentru al șaselea an consecutiv în Eparhia Banatului de Munte, proiectul „Împreună pentru copiii noștri” își propune să ofere și în acest an copiilor de toate vârstele oportunități de formare și dezvoltare, creștere în plan spiritual și personal, distracție și socializare chiar la ei acasă, în satele și orașele județului nostru. 

Programul de tabere se adresează atât copiilor și tinerilor, dar și părinților și familiei extinse, în egală măsură și își propune și în acest an să ofere contexte de dezvoltare comunitară în localitățile gazdă, atât prin generarea unor evenimente de câte cinci zile, prilejuite de organizarea taberelor, dar și prin crearea unor premise de dezvoltare a unor structuri de tineret la nivelul comunității. 

„Experiența primilor cinci ani de derulare a proiectului ne-a arătat că acolo unde factorii locali implicați – respectiv: Biserica, școala, autoritățile locale, instituții de cultură și alți actori relevanți – și-au dat mâna și au continuat activitățile propuse de către specialiștii și formatorii TDIS, în acele comunități au luat naștere centre comunitare de tineret sau de voluntariat, ori centre catehetice, iar nucleele de tineri formate au generat, la rândul lor, alte activități în comunitate. Așadar, programul TDIS este mai mult decât un program de tabere, este un context ideal de a crea pârghii și premise de implicare activă a tinerilor în viața Bisericii și a comunității lor”, a subliniat părintele Mihai Ciucur, coordonatorul programului „Împreună pentru copiii noștri”.

Și în acest an, organizatorii, respectiv Episcopia Caransebeșului, alături de ATOR Banatul de Munte, își propun să ofere copiilor din satele și orașele cărășene momente de neuitat chiar la ei acasă, dar și prilejuri de învățare în context non-formal. Atelierele conceptului TDIS – Educație pentru viață, Dezvoltare personală, Teambuilding și comunicare, Atelierele de formare duhovnicească, cele artistice și, desigur, jocurile, concursurile și serile tematice – vor fi îmbogățite și diversificate, în așa fel încât toți copiii, inclusiv cei care au participat și în anii trecuți, să se bucure și să se folosească din plin.

Pentru înscrierea comunităților rurale și urbane în proiect, este necesară completarea formularului electronic de mai jos, cu precizarea că termenul limită până la care acesta poate fi completat este luni, 12 februarie 2024. Formularul poate fi completat de către un reprezentant al partenerilor locali implicați, respectiv: preot paroh, director de școală sau profesor delegat, primar, viceprimar sau alt funcționar delegat de autoritățile publice locale. 

Formularele pot fi completate accesând linkurile de mai jos, astfel:

• Pentru comunitățile rurale (taberele TDIS), se va completa acest link:  https://form.jotform.com/220442188177053

• Pentru municipii și orașe (taberele TDIF) – https://form.jotform.com/220443267188054

Selecția comunităților care vor găzdui tabere în vara acestui an va avea loc în data de 15 februarie, în cadrul unei ședințe de lucru a Departamentului de Tineret, prezidată de către Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Selecția va avea în vedere criterii precum: ordinea înscrierii în proiect, experiențele avute în anii anteriori sau modalitățile în care partenerii locali au dezvoltat proiectul în comunitatea lor, avându-se în vedere, totodată, ca proiectul să ajungă și în comunități noi din eparhia noastră.